Nejnovější příspěvky

Z Vařeniště na NOVÝ BLOG ZDRAVĚ ŽIVENÁ

Z Vařeniště na NOVÝ BLOG ZDRAVĚ ŽIVENÁ

Po více než sedmi letech blogování na Vařeništi jsem se rozhodla přejít na nový blog – Zdravě živená. Důvodů ke změně bylo více. Podnět, který k finálnímu rozhodnutí „udělat to“ přispěl, byl jediný. Tady jsou tři hlavní důvody, proč vás odteď zvu na nový blog Zdravě […]

Pohankové ovocné knedlíky

Pohankové ovocné knedlíky

Málokdo opomene během jahodové sezóny uvařit plněné knedlíky. Ani mě to neminulo. Pustila jsem se samozřejmě do zdravé verze – z pohankové mouky. Než jsem recept zkusila na vlastní kůži, nevěřila bych, že to bude fungovat. A funguje to! Pohanková mouka je specifická, nečekejte, že […]

Tvarohový dort s jahodami

Tvarohový dort s jahodami

Jahody a kakao spolu skvěle ladí. Když k této kombinaci přidáte tvaroh, vytvoříte lahodný dezert, který si budete chtít v létě užívat dnes a denně. Neříkám, že mlsání je zdravé, ale s tímhle dortíkem ušetříte nějaké ty gramy cukru a kalorie navíc oproti „klasickým“ dezertům. Na chuti rozdíl nepoznáte, jen si čistým svědomím můžete pochutnat na zdravém a svěžím dezertu.

Kdo miluje mokré dortíky, přijde si obzvlášť s tvarohovým dortíkem na své. Korpus s výraznou chutí kakaa skvěle vyvažuje svěží tvaroh. Díky obsahu xylitolu – březového cukru – a celozrnné mouce je dortík o poznání zdravější, než kdybyste ho připravovali klasickou metodou s cukrem a světlou pšeničnou moukou. Krém je slazený také xylitolem, jen pro lepší vyšlehání jsem ke smetaně přidala jednu lžíci (rovnou – ne plnou) moučkového cukru. Žádné ztužovače – nic takového není potřeba! Tvaroh obsahuje krom vápníku také bílkoviny a tuk ve smetaně dokáže příjemně nasytit a dodat energii. Dortík je podle mě rozumným řešením, jak hřešit zdravě a s rozumem. A navíc je taaak dobrý!

Doba přípravy: 30 minut
Doba pečení: 10 minut

Množství: forma o průměru 22 cm

Ingredience:

Těsto:

  • 2 vejce
  • 60 g xylitolu
  • 3 lžíce kakaa
  • 2 lžíce oleje
  • 60 g celozrnné hladké mouky (špaldové)

 

Náplň:

  • 300 g zralých jahod
  • 500 g tvarohu
  • 2 lžíce xylitolu
  • 250 ml smetany ke šlehání
  • 1 lžíce moučkového cukru

 

 

Čokoška a jahody na ozdobení

 

Postup:

  1. Dortovou formu po bocích vymažte máslem a vysypejte hrubou moukou. Dno vyložte pečicím papírem.
  2. Vejce šlehejte s xylitolem do husté pěny. Po asi 5 minutách přidejte kakao a šlehejte ještě tak dvě minuty. Poté polijte olejem, zasypejte moukou a zlehka promíchávejte, dokud se ingredience nespojí.
  3. Těsto rozetřete do připravené formy. Dejte péct na 180 °C asi 10 minut. Zchladlý korpus vyndejte z formy a formu umyjte a vytřete dosucha. Z korpusu opatrně stáhněte pečicí papír a vraťte do formy.
  4. Jahody nakrájejte na drobné kousky.
  5. Tvaroh oslaďte xylitolem.
  6. Smetanu vyšlehejte dotuha se lžící cukru. Pak k ní přidejte asi 2 lžíce tvarohu a zlehka promíchejte. Vmíchejte i zbytek tvarohu.
  7. Na korpus natřete slabou vrstvu krému. Rozprostřete na krém nakrájené jahody (pokud možno bez šťávy, která z nich vyteče) a zakryjte zbytkem krému. Povrch uhlaďte. Formu zespoda několikrát poplácejte dlaní, abyste zarovnali možné nevyplněné skulinky mezi krémem a jahodami.
  8. Vložte do lednice a nechte alespoň 3 hodiny odpočívat.
  9. Nakonec ozdobte nastrouhanou čokoládou a jahodami.
Restované ředkvičky s vajíčkem

Restované ředkvičky s vajíčkem

Znáte takovou tu klasiku ‚ředkvičky s vajíčkem‘ z pánve? Ředkvičky podusíte na másle, zašleháte vajíčko a je hotovo? Na talíři to nevypadá nijak dobře, i když nám to možná chutná. Takhle to vypadá nejen mnohem líp, ale ředkvičky jsou příjemně opečené a nejsou tak „morké“ […]

Pomazánky – červnová edice: lilková, drožďová, hráškovo-avokádová a chlebové placky bez kynutí

Pomazánky – červnová edice: lilková, drožďová, hráškovo-avokádová a chlebové placky bez kynutí

V přírodě se to krásně zazelenalo a celá krásně rozkvetla. Zazelenalo se to tentokrát i u nás v kuchyni při přípravě pomazánek. Hráškovo avokádová i lilková mi navodily myšlenku servírování s nějakými plackami. A tak vznikl nápad upéct tyto celozrnné chlebové placky bez kynutí. A […]

Čokoládová pěna podle Kuchařky pro mého muže

Čokoládová pěna podle Kuchařky pro mého muže

Narozeniny, svátek, výročí anebo třeba Den otců – menší výčet z mnoha příležitostí, kdy můžete svému muži udělat radost ‚Kuchařkou pro mého muže‘ od SmartPress vydavatelství. Co se mu na ní bude líbit a proč mu pořídit zrovna tuhle?

Netroufla bych si k sepsání krátké recenze obejít názor chlapa – svého chlapa, který je zároveň můj osobní food kritik.

Můj názor na kuchařku:

Moc se mi líbí, že knížkou prostupuje „osobní linka“ prostřednictvím personalizace. Počínaje osobním věnováním, pokračuje kuchařka napříč postupy vymezeným prostorem k vepsání jména nebo přezdívky vašeho muže.

Kuchařka je rozdělena do sekcí – příležitostí, pro které muž vaří – pro rodinu, pro kamarády, pro ženu… Je to super návodné, protože otevřít kuchařku umí každý, vědět ale, co komu uvařit, už může být v odhadu těžší. Takže oceňuji tento nápad pro inspiraci mužů, kteří nemají příliš zkušeností s vařením (obzvlášť pro někoho dalšího než pro sebe). Výběr receptů je podle mě také povedený – najdete tam jak od snazších receptů po složitější.

Styl, kterým jsou psané úvody receptů i postupy, jsou čtivé, srozumitelné a líbí se i mě jako ženě. Taky fotky jsou moc povedené, ale – a tady mám jednu výtku – chybí fotky k některým receptům. Ano, můžeme si výsledný produkt ztvárnit ve vlastní fantazii, ale pakliže má být kuchařka vodítkem a inspirací, měly by tam být podle mě fotky u všech receptů. Krom toho fotky lákají k tomu si jídlo připravit. A mě tam prostě hrozně chybí.

Honzův názor na kuchařku:

„Pěkná!“ 🙂

Po detailnějším rozboru jsme se na nedostatku fotek, které jsou ale jinak pěkné, shodli. Honza má ale výtku k fotkám burgerů. Jsou v takových nepěkných žemlích a záběr zaostřuje list salátu, namísto kusu masa. Na takový by prý ani chuť neměl. Noo, mě by to sice nenapadlo, ale má pravdu. Co se týče ostatních jídel, ty byly v pořádku 🙂

Čeho si můj muž ještě považuje, je papír, na kterém je kniha tištěná. Je matný, hebký a knížku ještě víc zatraktivňuje. A ještě ví posiluje myšlenku, že kniha je pěkným dárkem.

 

 

Autorkce Veronice Zemanové se podařilo ztvárnit skvělý nápad! Kuchařka je moc pěkný dárek pro muže, ze kterého uvaří s chutí i žena 🙂

Do vaření podle kuchařky se bohužel Honza nepustil. Já jsem si ale vybrala recept ze sekce Muž vaří pro ženu, a to recept na čokoládovou pěnu, tedy, jak se píše v kuchařce Mousse au chocolat

 

Recept v originálním znění podle Kuchařky pro mého muže:

Na velkou mísu plnou čokoládové pěny budeš potřebovat:

  • 180 g hořké čokolády (s obsahem kakaa minimálně 70 %)
  • 100 ml smetany ke šlehání
  • 3 velmi čerstvá vejce
  • 20 g másla
  • 15 g moučkového cukru
  • 1 velkou mísu

 

Postup:

Ze všeho nejdříve se pusť do čokolády – rozlámej ji na malé kousky a nasyp je do středně velké mísy. Hned poté si vezmi k ruce rendlík a nalij do něj mléko a smetanu, mírně pod ním zatop a zvolna přiveď k varu. Zaujmi trpělivý postoj a nespěchej, jinak ti mléko z rendlíku uteče a zanechá po sobě poměrně nepříjemnou pachovou stopu.

Ve chvíli, kdy se mléko se smetanou nezadržitelně blíží k bodu varu a začíná pomalu pěnit, sundej je z ohně a zalij jím rozlámanou čokoládu. Poté si vezmi kovovou metlu a svižně s ní obsah mísy rozmíchej, až se čokoláda beze zbytku rozplyne.

Nyní se natáhni pro máslo, rozporcuj ho na malé kousky a stále toutéž kovovou metlou ho vmíchej k rozpuštěné čokoládě. Svižně míchej, dokud se máslo, stejně jako před chvílí čokoláda, beze zbytku nerozplyne.

Nastává chvíle, kdy je nutné do celé záležitosti zatáhnout elektrický šlehač. Ovšem dříve, než uvedeš přístroj do chodu, rozděl si všechna tři vejce na bílky a žloutky (nejsi-li si jistý, jak na to, podívej se do kapitoly „Několik láslkyplných rad“). Žloutky nech prozatím stranou, zatímco bílky přendej do velké mísy, v níž hodláš čokoládovou pěnu podávat.

Ještě bílky posypej moučkovým cukrem a už můžeš spustit elektrický šlehač, a to na nízké otáčky. Metly šlehače ponoř do bílků a šlehej tak dlouho, dokud se z bílků nestane bílý nadýchaný sníh, na němž se tvoří vysoké špičky a který z mísy nevypadne ani při jejím otočení dnem vzhůru. K tomuto malému zázraku by mělo dojít za necelých deset minut.

Následně přidej k bílkům odložené žloutky, ponoř do nich metly elektrického šlehače a opět na nízké otáčky šlehej, tentokrát ale už jen chvilku.

Blížíme se k závěru, neboť teď už zbývá jen vše zdárně zkompletovat tak, aby se zrodila nefalšovaná čokoládová pěna. A proto si postav obě mísy, jednu s rozpuštěnou čokoládou a druhou s bílkovým sněhem, vedle sebe.

Nejprve vařečkou naber asi pětinu z mísy se sněhem a svižně jí vmíchej do čokoládové směsi. Následně celý obsah čokoládové mísy pomocí velké dřevěné vařečky zvolna a neobyčejně citlivě vmíchej do mísy s bílkovým sněhem, a to plynulými pohyby směrem ode dna vzhůru. Tento krok prováděj s veškerou něhou, kterou v sobě máš, a beze spěchu, bude to znát na výsledné konzistenci pěny.

Na samotný závěr ulož tu nadýchanou krásku do lednice a nech ji tam v klidu odpočívat čtyři až pět hodin. Teprvé poté bude dokonale připravena k servírování.

 

 

Semínkové hrudky s banánem

Semínkové hrudky s banánem

Z banánu se toho dá upéct spousta. Banánový chlebíček, bábovka, lívance, vafle… anebo třeba sušenky…noo, sušenky – pojmenovala jsem tento recept „hrudky“. Pod pojmem sušenky bych si spíš představila něco „suchého“, křupavého. A to tyhle banánové hrudky rozhodně nejsou. Naopak, jsou příjemně měkké a vláčné. […]

Čočkové karbanátky podle Jíme zdravě do 30 minut

Čočkové karbanátky podle Jíme zdravě do 30 minut

„S čím příště Jíme zdravě může přijít, aby to bylo nové a atraktivní?“ napadlo mě před tím, než jsem dostala do ruky jejich novou kuchařku Jíme zdravě do 30 minut. A ejhle! Krásná nová kuchařka je na světě a zase je plná lákavých receptů. Jíst […]

Karobový chlebíček s žitnou a čočkovou moukou

Karobový chlebíček s žitnou a čočkovou moukou

Některé skvělé věci vznikají náhodou. Třeba jako tento chlebíček! To si jednou takhle Honzík nechtěl hrát s hračkami, proto jsem ho vzala do kuchyně, aby se mnou něco uvařil. Pozorovat mě ho někdy totiž moc baví 🙂 A tak máma vynosila ze špajzu různé mouky, vytáhla pár dalších ingrediencí a pustila se do sypání, míchání, pečení… A pak to ochutnala a – wow! Mňam! Sakryš proč jsem si to jen nezapsala, kolik čeho jsem tam nasypala? 🙂

 

Chlebíček byl tak krásně vláčný, kyprý a skvěle chutnal! Zmizel strašně rychle, proto jsem se nebránila připravit další a tentokrát si suroviny zvážit. Jenže to nebylo ono. Takže jsem do něj šla ještě napotřetí a to už bylo ono! A tady je ten recepis, který vznikl díky Honzíkově znuděné náladě 🙂 Moc se těším, až bude dost velký na to, abych ho mohla upéct i jemu. S papáním to zatím není žádná sláva. Geny po taťkovi se asi v tomhle případě bohužel nezapřou. O tom, jak je mlsný, se tu občas zmiňuji a když jsem dnes vedla na toto téma diskuzi s jeho mamkou, mám se asi ještě na co těšit! 🙂

Tak mě napadá, že možná budu chlebík péct častěji, abych si obalila nervy – něcím sice sladkým, ale zdravým a moc dobrým!

Doba přípravy: 7 minut
Doba pečení: 35 minut

Množství: chlebíčková forma o délce 25 cm

Ingredience:

  • 100 g hodně zralého banánu – asi 1 středně velký
  • 2 – 3 lžíce karobu (můžete nahradit kakaem)
  • 2 lžíce xylitolu
  • 1 větší vejce
  • 40 g oleje – kokosový, slunečnicový, rozpuštěné máslo…
  • 120 ml mléka, popř. nelze nic zkazit vodou
  • 80 g žitné celozrnné hladké mouky
  • 50 g mouky z červené čočky
  • 20 g otrub (pšeničných)
  • 20 g hladké špaldové mouky
  • Na špičku nože sody
  • Špetka soli

 

Postup:

  1. Postup je jednoduchý – rozmačkejte banán vidličkou. Přidejte karob a vejce a vidličkou rozmačkejte na kaši. Pak přidejte všechny zbylé ingredience a promíchejte.
  2. Těsto nalijte do chlebíčkové formy vyložené pečicím papírem. Pečte při 180 °C 30 – 35 minut.
  3. Skvěle chutná s rybízovým džemem a jogurtem!

 


Život v detailech

S čím jsem se prala ve třetím trimestru

S čím jsem se prala ve třetím trimestru

Do třetího trimestru jsem vstupovala už poněkud neohrabaně a bolestivě. Mateřskou jsem si zařídila na 6 týdnů před termínem porodu (nastupuje se 6-8 týden před) a přesně ten šestý týden už jsem byla ráda, že víc už do Prahy vlakem nebudu muset dojíždět. (Pokračování textu…)