Krevety s medvědím česnekem a chřestem

Krevety s medvědím česnekem a chřestem

Jaro je symbolem nových začátků. Dneska jsem zrovna v práci psala článek na téma Velikonoce & tradice a uvědomila jsem si, že přestože je v naší společnosti pravděpodobně víc ateistů, než těch věřících, Velikonoce stále žijou a tradice taky. Ale je to vlastně z toho důvodu, že ctíme víru, nebo proto, že řada tradic nám hraje do karet a my je děláme proto, že máme prostě radost, že se všechno kolem zelená a rodí se nová energie?

Osobně neznám nikoho, kdo by držel předvelikonoční 40 denní postní období anebo někoho, kdo by věděl, že letnice – Svatodušní svátky, které jsou v červnu, souvisejí ještě stále s Velikonoci. Zato všichni víme, že chceme mít pěkně uklizeno – nejen na Škaredou středu, a že chceme jíst hodně bylinek – nejen na Zelený čtvrtek. Tento recept není Velikonoční, ale je to recept na oslavu jara, protože právě jaro je podle mě ten největší svátek pro nás, co už po zimě potřebovali rozpumpovat energii v žilách. Velikonoce nevelikonoce.

Jarní restart ale není bohužel snadný. Pro mě ne a soudě podle okolí už vůbec ne. Obzvlášť teď, kdy se zase posunul čas a my jsme oproti němu pozadu. Příroda ví moc dobře, jak se seřídit, že jdeme proti jejím cyklům je hodně špatně. A souvisí to s jarní únavou obecně. Zatímco v zimě příroda odpočívá, my jedeme na plné bomby hlava nehlava – předvánoční stres, novoroční předsevzetí, nové starosti v práci, k tomu klasické každodenní prkotiny, které umí den ale pěkně znepříjemnit… Nabalí se to na nás jako koule a ve chvíli, kdy přichází jaro a my se máme probudit, strhaní zíráme, jak se mění příroda, chceme být svěží a vitální jako ona, ale kde vzít energii, kterou příroda schraňovala po celou zimu? My jí nemáme!

Co s tím? Nezbývá nám než se rozhoupávat postupně a sáhnout do přírody pro její sílu. Otevírá se země a vydává poklady – bylinky. Těch podle mě není nikdy dost 🙂 Bylinek si dopřávám po celý rok mraky. Nejen do jídla, ale i v čajích. Třeba teď nezapomeňte na kopřivy. To jsou takové přírodní saponáty, že kdejaký preparát v lékárně je proti tomu nula. Kopřiva pročistí vaše játra – váš filtr.

Jaro souvisí podle čínské medicíny právě s játry. A játra se pojí s emocí hněvivosti. Všimli jste si, že je kolem vás poslední dobou spousta naštvaných lidí? Možná potřebují pročistit. Jsou unavení po zimě a játra mají oslabená. Jaro souvisí s elementem Dřevo. Jak jsem psala – otevírá se země a dává nám novou energii. Je na nás, kolik si z ní vezmem. Skvělé je chodit více na procházky, nejlíp do lesa („mezi dřevo“) a restartovat se v něm co nejdéle. Třeba tam narazíte na medvědí česnek 🙂 Ten se hodí do spousty jídel – třeba do tohohle receptu, kde hraje velkou roli další jarní surovina – chřest.

Bohužel u nás medvědí česnek nikde neroste, proto jsem si ho spolu s dalšími surovinami objednala na Fresh bedýnkách.

 

 

Doba přípravy: 30 minut

Množství: 1-2 porce

Suroviny:

 

Postup:

  1. Krevety oloupejte a očistěte.
  2. Na pánvi rozehřejte 1 – 2 lžíce oleje. Česnek rozdrťte najemno a nechte rozvonět na oleji. Přidejte krevety, osolte a krátce opečte.
  3. V míse smíchejte 1-2 lžíce oleje s medvědím česnekem, mátou, koriandrem, limetovou šťávou, s trochou soli a pepře. Krevety ve směsi obalte.
  4. Chřest krátce povařte a pak prudce zchlaďte. Stonky párkrát překrojte a promíchejte s krevetami.

 

Děkuji Fresh bedýnky za dodání kvalitních surovin.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *