Mrkvové sušenky polomáčené v karobové polevě

Mrkvové sušenky polomáčené v karobové polevě

Mrkev je jeden z mých nejoblíbenějších druhů zeleniny. Sousloví ‚zelenina nasladko‘ může znít sice trochu divně, ale sami mi určitě dáte za pravdu, že když se konkretizuje druh zeleniny, může znít ‚mrkvová sušenka‘ dost lákavě. A to si pište, že tyhle sušenky stojí určitě za vyzkoušení! Po upečení jsou krásně měkké a vláčné. A co víc? Jsou samozřejmě zdravé 🙂

O kokosové mouce jste jistě slyšeli a možná ji někdo z vás doma používáte. Někdo je možná skeptický a váhá s koupí produktu, o jehož využití nic moc neví. Nicméně si myslím, že pokud už jednou kokosovou mouku zkusíte a upečete z ní nějaký ověřený recept, rádi ji do nákupního košíku přihodíte i příště. A to samé platí o xylitolu – březovém cukru. Sladí stejně jako klasický cukr, ale má o mnoho nižší energetickou hodnotu a narozdíl od cukru prospívá xylitol zubům.

A co karob? Svatojánský chlebíček teď používám namísto kakaa. Důvodem je citlivost našeho kojeného miláčka na…a to zatím pořádně nevíme. Jelikož se mu vyloupl ekzém, musím se vyvarovat dráždivým potravinám a kakao je na black listu. Ale jeho chuť mi plně vynahrazuje přirozeně sladká chuť karobu, který si sypu prakticky denně do ovesné kaše. A teď jsem ho použila pro přípravu polevy.

Sušenými jedlými květy jsem doposud doma nedisponovala, ale moc mě potěšili ze Světa plodů, že mi je poslali. Takže, jak jste jistě pochopili, najdete na jejich stránkách nejen nepřeberné množství sušených plodů, ořechů a semínek, ale právě i takovéhle hodobóžovky, kterými dopilujete svoje dobrůtky do posledního detailu. Mimochodem kokosovou mouku mám také odtamtud. Pokud jste si sušené jedlé květy nepořídili, můžete samozřejmě sáhnout po strouhaném kokosu 🙂 Je to na vás. Beztak má každý svůj vlastní rukopis, kterým tvoří jak samotné jídlo, tak originální zdobení.

 

Doba přípravy: 30 minut
Doba pečení: 20 minut

Množství: 1 plech (cca 28 ks)

Suroviny:

Těsto:

 • 200 g nastrouhané mrkve
 • 70 g kokosového tuku
 • 80 g kokosové mouky
 • 50 g jemných ovesných vloček
 • 1 lžíce (25 g) medu
 • 20 g xylitoliu

 

Poleva:

 • 40 g kokosového tuku
 • 24 g karobu (popř. kakaa)

 

 • jedlé květy nebo kokos na ozdobení

 

Postup:

 1. Suroviny na těsto pořádně propracujte – nejlépe rukama, tak kokosový tuk povolí a podaří se vám ho důkladně propracovat s dalšími surovinami.
 2. Z těsta vytvarujte 2 kvádry o hraně cca 3 – 4 cm. Zabalte do fólie a uložte do mrazáku alespoň na 3 hodiny.
 3. Z těsta krájejte necelý 1 cm silné plátky a vyskládejte je na plech vyložený pečicím papírem. V troubě pečte při 170 °C asi 20 minut.
 4. Rozehřejte kokosový tuk a po částech do něj vmíchejte karob. Vyšlehejte hladkou polevu a potírejte jí sušenky. Posypejte jedlými květy nebo kokosem a nechte zaschnout.
 5. Skladujte uzavřené v krabičce v chladu.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *