Ovesná kolečka s avokádovou čokoládou

Ovesná kolečka s avokádovou čokoládou

Čokoláda to je moje gusto, bez ní..?měla bych v duši pusto… ? Jistě, existují i jiná potěšení, ale jakmile jednou propadnete vůni hořké čokolády, která dokáže ve chvíli, kdy vám uplí na jazyku, vyburcovat emoce do pozoru, pochopíte. Kdosi kdysi prohlásil, že po čokoládě se tloustne. Po všem se tloustne, když toho sníte hromadu. Když si dáte kvalitní hořkou čokoládu, nebudete mít potřebu sníst jí horu, protože naprosto uspokojí vaše smysly. V té vysokoprocentní je navíc jen málo cukru.

Nepražené kakaové boby jsou považovány za superpotravinu. Například ZDE jsem našla skvělou a stručnou charakteristiku kakaových bobů, která vystihuje jejich benefity.

Z důvodu výživové hodnoty jsem se rozhodla boby koupit. Při pomyšlení na rozkousnutí tvrdě vypadajícího cosi, jsem se otřásla a zaváhala, zda mi to za to stojí. Ve skutečnosti byl opak pravdou. Boby nejsou tvrdé, jak se na první pohled zdá a zuby si jimi nezničíte. Boby mají grády, ale kdo je příznivcem opravdu vysokoprocentní čokolády, bude se mu „surová“ chuť pravděpodobně zamlouvat. Pokud jste si někdy koupili raw čokoládu, asi uznáte, že to nebyla nepřehlédnutelná „investice“ do vašeho čokoládového hodování. Taková čokoláda něco stojí. Chutnala vám? Její chuť už se příliš neliší od nepražených kakaových bobů. A cena? Nepražené boby seženete za nižší cenu, než čokoládu. Jejich využití je docela široké. Já je sice nejraději koušu, ale také si je občas rozdrtím a posypu si jimi ovesnou kaši. Podrcené je můžete využít do dezertů.

Ale vrátím se teď k receptu. Čokoláda je jednou z četně používaných surovin při přípravě vánočního cukroví. Zde je smísená s avokádem a doprovází měkkou sušenku, která je bez cukru. Zbožňuji pekanové ořechy, proto jsem jimi kolečka ozdobila. Jak jsem zjistila, je tato kombinace perfektní. Můžete ale také sáhnout po pistáciích, vlaškých ořeších nebo po jiném druhu, který vám chutná.

Doba přípravy: 40 minut

Množství: cca 20 ks

Suroviny:

Kolečka:

 • 160 g jemných ovesných vloček
 • 80 g zralého banánu
 • 20 g kokosového tuku
 • Šťáva z pomeranče

Čokoláda s avokádem:

 • 60 g zralého avokáda
 • 70 g kvalitní tmavé čokolády (alespoň 70%)

Na dohotovení:

 • Kvalitní tmavá čokoláda na polití
 • Pekanové ořechy

Postup:

 1. Ovesné vločky promixujte s banánem a kokosovým tukem v mixéru. Vytvarujte pravidelné placičky, silné asi 0,5 cm. Placičky pokládejte na plech vyložený pečícím papírem a pokapejte šťávou z pomeranče. Vložte do trouby předehřáté na 170 ⁰C. Pečte asi 15 – 20 minut. Po upečení by neměla být kolečka tvrdá.
 2. Rozpusťte 70 g čokolády. Avokádo rozmačkejte vidličkou a promíchejte s avokádem. Nechte vychladnout. Ze ztuhlé hmoty tvarujte kuličky. Ty přitiskněte ke kolečkům.
 3. Rozehřejte zbylou čokoládu a kuličky přelijte. Přitiskněte nahoru kousek ořechu a nechte zatuhnout.

Skladujte v uzavřené krabičce v chladu. Cukroví vydrží měkké pár dní, proto jej připravujte těsně před Vánoci.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *