Taštičky z filo těsta plněné tuňákem

Taštičky z filo těsta plněné tuňákem

Filo těsto pochází z řecké kuchyně. U nás zatím tolik známé není, přesto již není problém jej sehnat. Já jsem například sáhla do mrazáků Marks & Spencer.

Plátky těsta jsou vyváleny velice tence a tak je třeba jej udržovat stále vlhké, aby při zpracování nepopraskalo. S listovým těstem toho filo moc společného nemá. Snad jen to, že jej lze připravovat naslano i nasladko. Filo těsto je mnohem méně energeticky vydatné, protože zatímco listové těsto obsahuje množství tuku, filo těsto obsahuje tuku jen minimum.

IMG_4302

Doba přípravy: 1 hodina

Suroviny

 • 7 plátů filo těsta (cca 200g) (čtverce 27x27cm) – koupíte např. v Marks & Spencer
 • 1 plechovka tuňáka ve vlastní šťávě – 130g
 • 200g Cottage (použila jsem Cottage z Lidlu, který má jemnější kousky)
 • Dvě větvičky oregana (asi 1 lžíce nasekaných lístků)
 • 5 polovin rajčat nakládaných v oleji
 • Pár kapek olivového oleje a pár kapek citronu
 • Máslo

 

Postup:

 1. Tuňáka nechte vykapat a poté jej lehce pomačkejte vidličkou. V misce jej smíchejte s pár kapkami olivového oleje a citronu, vmíchejte nasekané lístky oregana.
 2. Do sýru vmíchejte najemno nakrájená osušená rajčata.
 3. Rozehřejejte asi dvě lžíce másla (množství másla rozehříváme postupně dle potřeby). Troubu rozehřejejte na 200 °C. Plech vyložte pečícím papírem.
 4. Plát filo těsta podélně rozkrájejte na tři stejně velké pruhy. Pokud ztrácí vlhkost, lehce jej pokropte vodou. Každý kousek lehce potřete máslem (obzvlášť okraje).
 5. Na začátek obdélníku položte asi lžičku tuňákové náplně a navrstvěte lžičku ochuceného sýra. Dolní cíp přeložte nahoru a utvořte trojúhelník. Přes vnitřní stranu opět ohněte a pomalu zabalte šáteček. Ten nakonec potřete lehce máslem a položíte na plech. Takto pokračujte se všemi sedmi pláty těsta. Během tvoření šátečků mějte zbylé těsto přikryté navlhčenou utěrkou, těsto má tendenci rychle tvrdnout.
 6. Plech se šátečky vložíte do trouby a pečte asi 10 minut dozlatova.

12,234

1 taštička obsahuje:
Energetická hodnota: 271 kJ
Bílkoviny: 4g
Sacharidy: 5g
Tuky: 3g1 komentář k “Taštičky z filo těsta plněné tuňákem”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *