5x smoothie
Dřív jednoduše koktejl, dnes drinku z rozmixované čerstvé zeleniny nebo ovoce neřekneme jinak než SMOOTHIE. Jak sám název napovídá, aby bylo smoothie smoothiem, musí být hladké a lesklé, hladká je i jeho příprava… A to není jediná jeho výhoda.
Moderní jídlo pro uspěchanou dobu, dalo by se říct. Hodíme pár surovin do mixéru, vysrkneme a jsme najezení. Na druhou stranu ale víme, že bychom měli zvolnit a jídlo si užít a vychutnat. Takže pokud si chcete dopřát chvíli odpočinku a vizuální zážitek z jídla, protože jíte přeci i očima, dejte si chvíli na parádění smoothie bowl a sami uvidíte, že vám bude chutnat mnohokrát víc. Aspoň někdy to zkuste 🙂 Má to něco do sebe.
Proč si dávat/odpustit smoothie
A proč bychom měli nebo neměli chtít jíst/pít smoothie? Je to jako se vším ostatním – má své výhody i nevýhody. Nebudu se bavit o tom, že je ještě řada lidí, kteří za den nepozřou porci zeleniny nebo ovoce a že je smoothie relativně snadná cesta, jak do nich dostat vlákninu, vitaminy, minerály, enzymy a všechno to cenné z ovoce a zeleniny. To vy nejste, protože jinak byste nenavštěvovali blog zaměřený především na zdravá jídla. Ale zároveň jste dostali jednu z odpovědí.
SUPERKOKTEJL
Smoothie je cesta, jak do sebe dostat koktejl zdraví prospěšných látek – mixujete různé druhy ovoce a zeleniny, z nichž každá v sobě skrývá jiný poměr živin. Nemixujeme jen chutě, mixujeme různé zdroje vitaminů, minerálů, aminokyselin… Skládáme zkrátka komplexní jídlo, které můžeme nabombit nějakým skvělým superfood. Přesně to jsem do receptů zahrnula, protože je spousta druhů, které není od věci ve svém jídelníčku používat.
Půda je v dnešní době chudá, vyčerpaná, ovoce a zelenina už nejsou tak nabušené vitaminy a minerály, jako bývaly, proto je dobré jídelníček doplňovat ještě jinými prostředky a tím nemyslím tablety, jejichž vstřebatelnost v organismu je minimální. Myslím poklady zvané superfood, které dnešní doba nabízí a které si pravidelně dokupuji třeba ve Sklizeno, když tam zavítám. Asi už je to úchylka, ale vzhledem k tomu, že tyhle super pytlíčky míjím u vchodu, musím zkontrolovat, jestli není něco nového a už to tam sázím.
Mám doma ve špajzu takovou super polici, kterou bych nazvala „snídaňová“. Vedle ovesných, špaldových, pohankových vloček najdete cereální neslazené kaše, spoustu sušeného ovoce (když mě honí mlsná), oříšky a semínka a právě několik pytlíčků se superfood – nejvíc milovanou macu, acai, baobab, moringu, guaranu, mesquite, raw kakao… Tyhle dobroty střídám a využívám jejich chutí a zdraví prospěšných látek nejen ve snídaňových kaších, ale třeba právě ve smoothie.
NEJEN ŠŤÁVA
Jak jsem řekla, smootihe je vlastně jídlo, ne nápoj. V čem má smoothie oproti šťávám výhodu je, že se v něm nachází celé ovoce nebo zelenina, které jsme do něj přidali a neochuzujeme se o spoustu vlákniny, které je ve šťávách o poznání méně. Smoothie nás dokáže zasytit na delší dobu (obzvlášť, když do něj přidáte třeba ovesné vločky), zatímco šťávy námi „protečou“ a my přijmeme spoustu kalorií, aniž bychom cítili, že jsme přijali nálož živin a brzy máme hlad. Pokud nepijeme šťávy pravidelně ve velkém množství, je to celkem jedno, ale jídlo jimi nenahradíme.
LEHKÁ STRAVITELNOST A VSTŘEBATELNOST ŽIVIN
Díky tomu, že jsou suroviny rozmixovány do hladka, hladké je i trávení smoothie. Například pokud víme, že před sebou máme běhání, a to jak po úřadech, v práci anebo opravdu sport, je tohle skvělá varianta snídaně nebo svačiny, protože nezatěžuje organismus, naopak ho povzbudí. Tělo zkrátka nebude koncentrovat energii na zpracování velkých kusů potravy v žaludku, ale bude se soustředit na jiné úkony, které jsou v tu chvíli důležité. Tím, že jsou suroviny rozmělněné, máme i lepší šance na vstřebatelnost živin z nich.
NEJEN PRO VEGANY
Smoothie může, ale nemusí být jen pro vegany. V rámci očistných kůr je například vhodné volit rostlinné varianty, které mohou váš jídelníček odlehčit. Ale nebojte se experimentovat a střídejte rostlinná mléka s kefírem, jogurtem apod. Je to každého věc, jestli preferuje rostlinné nebo živočišné produkty. Já osobně mám mléčné produkty ráda, ale klasické mléko vypouštím a sáhnu raději po kysaných výrobcích a to nejen těch z kravského mléka.
POZOR NA MIX MAKROŽIVIN
Ve stravě rozlišujeme makro a mikroživiny. Mikroživiny povzbuzují různé metabolické funkce v těle, prospívají například i vzhledu – vlasům, nehtům, kůži. Jde o vitaminy, minerály a stopové prvky. Makroživiny na těchto funkcích mají samozřejmě také podíl, ale ve stravě je přijímáme oproti mikroživinám v mnohem větším objemu a jde vlastně o sacharidy, bílkoviny a tuky. Přestože se smoothie tváří jako zdravá nálož živin, kterou můžeme přijímat bez omezení, aniž by nám uškodila, měli bychom myslet právě na rozložení makroživin – ovoce představuje hlavně sacharidy, ty, které poskytnou rychlý přísun energie, ale které se ve velkém množství, kdy přijatou energii nespotřebujeme, ukládají do tukových zásob. Jednoduché sacharidy zvyšují glykémii v krvi. Jejich glykemickou hodnotu dokážou snížit bílkoviny, tuky i vláknina. Proto není od věci přimíchat si do smootihe například mléčný produkt nebo rostlinné mléko, případně zařadit i protein nebo předem namočené vločky. Zkrátka, jak jsem zmiňovala výše, vytvořit komplexní jídlo – snídani nebo svačinu, která bude nejen dobře chutnat a vypadat, ale která nás nakopne a prospěje našemu zdraví.
Jak na něj?
- Kdo nemá smoothie maker, určitě si vystačí i s nějakým lepším mixérem. Já si dělám smoothie tyčovým. Jednak by mi tu smoohie maker překážel a navíc bych pro něj neměla využití tak časté, aby se mi vyplatil.
- Používejte pokud možno vychlazené suroviny. Můžete i zmražené. Týká se to například bobulového ovoce, které je samo o sobě drobné a rychle povolí. Smothie bude s prochlazenými surovinami výborně osvěžující.
- Během mixování můžete přidat pár kostek ledu.
- Vybírejte opravdu zralé kusy ovoce a zeleniny.
- Ovoce a zeleninu pokrájejte na menší kusy, aby se vám lépe mixovalo.
A teď už recepty 🙂
3 tipy na smoothie
Špenátové smoothie s kozím kefírem
- 150 g kozího kefíru
- 40 g baby špenátu
- 50 g banánu
- 1 lžička moringy
- 3 kostky ledu
Pomerančové smoothie s broskví
- 100 – 120 g pomeranče – oloupaného, zbaveného vlákna uprostřed
- 100 g broskve
- 50 g kokosového mléka
- Šťáva z ½ limety
- 1 lžička mesquite prášku
- 3 kostky ledu
Avokádové smoothie s mátou
- 60 g avokáda
- 120 g bílého jogurtu
- 5 lístků máty (překrájené)
- 1 lžička macy
- 1 lžička karobu
- 50 ml vody
- 3 kostky ledu
2 tipy na smoothie bowl
Borůvkovo malinová smoothie bowl s ovesnými vločkami
- 60 g mražených borůvek
- 60 g mražených malin
- 40 g avokáda
- 25 g ovesných vloček – namočené v cca 80 ml rýžového mléka
- 1 lžička acai
- Semínka, ořechy, kokos, ovoce na ozdobení
Mangová smoothie bowl s chia semínky
- 150 g manga
- 50 g banánu
- Šťáva z ½ limetky
- 1 lžička chia semínek
- 1 lžička guarany
- Semínka, ořechy, kokos, ovoce na ozdobení
Děkuji Sklizeno za spolupráci a za poskytnutí skvělých kvalitních potravin.
Ty smoothie bowl vypadají fakt luxusně
Děkuji, Verčo 🙂