Dýňový bulgur s quinoou
Není náhoda, že dnes vychází tento recept. „Zase bulgur?“ říkáte si? Dala jsem na Instagramu hlasování o tom, jestli dnes půjde na svět recept na zapečenou podzimní zeleninu s kuřetem anebo dýňový bulgur a vyhrála to právě tahle varianta. Takže po druhé za sebou si dovoluji servírovat bulgur 🙂 Pokud se vám ho podaří uvařit trochu víc, než jste čekali (což mě se stává dost často, máte alespoň rovnou dva tipy na to, jak si s ním v kuchyni poradit. O tom, že bulgur je často podceňovaný, protože se někomu nezdá na první pohled dost vábný, jsem psala už v minulém receptu. A musela jsem si na ten článek předevčírem vzpomenou při návštěvě našich. Mamka zrovna vařila bulgur k večeři. Připravovala ho s paprikami a cibulkou. Nevím úplně, jaké tajné zbraně v receptu použila, ale moc se jí povedl. Před rokem byste ho u nich doma úplně nepohledali. Mamka si bulgur tu a tam uvařila, ale kdyby ho cíleně naservírovala i tátovi, asi by se s pozitivní odezvou nesetkala. Ale přišla ta náhoda, kdy dorazil táta k večeru domů, měl hlad a v kuchyni voněla tahle dobrota, kterou mamka připravovala i předevčírem. Nebyl čas na zbytečné otázky. Ta krásná vůně v kombinaci s hladem byli silnější než obavy z toho, co se pod poklicí schovává, a skoro celou porci, co měla mamka schovanou na druhý den do práce, jí snědl.
Divili jsme se asi všichni. Ale jelikož snědl bez připomínek pěknou porcičku, soudíme, že si pochutnal. Takže dnes připravuje Mami Sju pro Johna bulgur už úplně běžně. To je jeden z přídkladů, kdy dotyčný nevěděl, že jí ve skutečnosti nadrcené zrní, které by samozřejmě nikdy nesnědl, protože by mu nechutnalo :) Ty předsudky 🙂 Ale o předsudcích už se dneska bavit nebudeme. To by se mohlo stát, že text dopíšu zase skoro až za týden a já obvykle neposouvám deadliny. Ano, blog je pro mě koníček a nikdo mě nenutí publikovat recepty každý týden ve čtvrtek, ale zvyk je železná košile a v každém koníčku si nastavujeme určitá pravidla pro to, abychom z jejich plnění měli dobrý pocit, který nás bude posouvat dál.
Moje milovaná hokaido nasazuje tomuhle receptu korunu. Je dobré jí pěkně opéct, aby vytáhla svou nasládlou chuť. Ve stejném duchu je kombinace bulguru a quinoy skvělá i s řepou. Tu ale pečte spíš vcelku v alobalu anebo ji uvařte. Skvělá bude doplněná opět kokosovou smetanou anebo namísto toho s kozím sýrem a bylinkami. Navrch třeba nějaké oříšky… Tyhle sezónní dobroty můžu 🙂 Aspoň něco je na tom podzimu veselé a barevné. Podzimní sklizeň je poměrně dost pestrá, takže odpoutává mojí pozornost od ne uplně vlídného počasí. Třeba to dnešní za to vyloženě stálo 🙂 Déšt, lezavo… Nemám to ráda 🙂 Smiřuju se s tím jen díky myšlence, že stejně jako příroda bychom měli trochu zvolnit, abychom po zimě byli zase plní síly. Tak, jako v noci spíme a tělo odpočívá, aby bylo svěží na druhý den, měli bychom pochopitelně tento cyklus zahrnující zvolnění a odpočinek aplikovat v rámci celého roku právě po vzoru přírody. Místo toho je ale evidentní, že přichází blázinec, který vyvrcholí Vánocemi.
Upřímně, já si odpočinu na podzim, když je ošklivo, ráda, pokud to jde. V práci zvládnu odbavit klasickou podzimní hoňku a pak už se hrozně moc těším domů, a buď ještě přichází jóga, teď nově tanec (jupíííí!!! 🙂 ) nebo nějaký jiný koníček…anebo si prostě s přítelem hezky popovídáme…zkrátka přijde zasloužený relax v jakékoli podobě. Na co se v tomhle období moc těším je prohlížení časopisů a kuchařek, které jdou jindy během roku stranou. Když je hezky, trávíme spoustu času venku a tak. Na to si teď zase nějakou dobu počkáme. Takže zatímco venku bude ošklivo, za okny bude vánice a slejvák, strčím do trouby milovanou hokadio, na plotnu postavím hrnec a užiju si čas pro sebe „trochu líněji“, ale rozhodně ne sledováním telky 🙂
Doba přípravy: 45 minut
Množství: 2 porce
Suroviny:
- 80 g bulguru
- 60 g quinoy
- 300 g dýně hokaido
- Olej
- Sůl
- Čerstvě mletý pepř
- 50 g kokosového mléka/krému
- ½ lžičky římského kmínu
- Mleté chilli
Postup:
- Bulgur a quinou uvařte odděleně.
- Dýni nakrájejte na menší kusy a v míse promíchejte se lžící oleje, osolte a opepřete. Rozprostřete dýni na plech vyložený pečicím papírem a vložte do trouby vyhřáté na cca 170 °C. Pečte doměkka. Nedávejte na vyšší stupeň, aby neměla hnědé opálené okraje.
- Dýni s kokosovým mlékem, římským kmínem a trochou chilli rozmixujte najemno. Pyré smíchejte s bulgurem a quinoou.
- Na talíři ozdobte například semínky, klíčky a jedlými květy.
Recept vzikl ve spolupráci s mým vařícím partnerem PROBIO, kterému tímto děkuji 🙂