Jak správně panákovat, aneb na přednášce s (vydatnou) degustací

Jak správně panákovat, aneb na přednášce s (vydatnou) degustací

Znáte to, přijdete do baru, dáte si možná nějaké to pivko a přijde chuť na něco tvrdšího. Objednáte si panáka, neboli shooter, a najednou se vám zkřiví pusa. Je to tím, že jste si objednali špatně, anebo prošel kvalitní alkohol pod rukami nešikovného barmana? Pojďme se tedy s Tomášem Kučerou, nadaným a zkušeným barmanem podívat na to, jak je to správně a kde dělají Češi největší chyby.

VODKA

Největší přízeň zachovávají lidé v barech vodce. Jde celkem o neutrální pití, které si smícháte s džusem a ani nepoznáte, co pijete. Ale kdybyste dostali správně naservírovanou vodku, možná byste odložili džus. Vodka by se neměla mrazit, ale pouze pořádně nachladit. Namražením zaniká její chuť a do krku vám vklouzne jakási mdlá tekutina. V opačném případě, kdy dostanete vodku teplou a navíc do panáka, kterého barman zrovna vytáhl z myčky, se vám ústa zkřiví ještě více, protože teplota podpoří palčivost alkoholu a nebude vám zkrátka chutnat. Jaké jsou tedy nejideálnější podmínky pro vyniknutí chuti kvalitní vodky? Způsob servírování pochází již k historickému stylu podávání vodky v Hlesinkách. Zde se lila do kelímků z ledu. A právě tak by to mělo vypadat i dnes. Vodku, která může být i pokojové teploty, vždy pijte z namraženého shooteru – panáka.

TEQUILLA

Tequilu můžeme rozlišit dvojím způsobem. Prvně si ji rozdělíme na tu kvalitní a nekvalitní. Obyčejná tequilla je většinou pouze z poloviny pravou tequillou, která se ředí lihem. Kvalitní tequilla je 100% destilovaná z modré agáve. A právě tuto tequillu lze podle doby zrání dělit na blanco, reposado, anejo, extra anejo. Taková tequilla se většinou podává v degustačních sklenicích a nepotřebuje takové doplňky, jako jsou citron se solí nebo pomeranč se skořicí, po nichž vám bude akorát nevolno. V Mexiku se tequilla zapíjí sangritou, což je rajčatový džus smíchaný s pár dalšími ingrediencemi. Známe ještě tequillu mezcal, známou především proto, že na dně sklenice plave červ. Nejedná se o pravou tequillu. Tato se připravuje ze zelené agáve, která se „udí“ a přitom z ní vylézají červi, kteří se pak vrací do láhve.

WHISKY

Whisky je u nás čím dál více populární. Možná za to může i nový trend ochucených whisky, které se na trhu objevují. Když Jack Daniel’ s přišel s medovou whisky, nastal veliký boom v popíjení tohoto nápoje. Jemnější chuť si našla i řadu fanynek, které by si obvykle whisky nedali. Nově přichází Jack Daniel‘ s s ještě zajímavější příchutí, která láká především mladé lidi. Jack Daniel‘ s Fire s příchutí skořice je skvělým party pitím, které vás neomrzí a vždy vzpruží chuťové pohárky. Palčivost skořice vyváží nasládlost chuti. Tato speciální whisky vyžaduje jak namražení láhve, tak i panáků. To umocní řízný vjem, který má po vypití nastat. A jak takového panáka pít? Mezi palec a malíček uchopte shooter, přičemž ostatní prsty budete mít skrčené podél skleničky. Hoďte do sebe panáka na ex a čekejte, co se bude dít. Je to vážně síla.

Rada na závěr

Během panákování nezapomínejte popíjet dostatek vody, protože alkohol dehydratuje. Vyhnete se tak ranním bolestem hlavy. A pokud opravdu nějaké problémy nastanou, uhaste to sklenou rajčatového džusu.

Pozn.: článek je mou vlastní citací pro Studenta.cz



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *