Na skleničce vína u Krále Sýrů

Na skleničce vína u Krále Sýrů

Král Sýrů mě přesvědčil, že víno je jeho nejlepší kamarád. Ale aby nebyli sami dva, přizvali si do party spoustu dalších super parťáků, s nimiž rozjeli skvělou party na worshopu snoubení sýrů s víny.

Král Sýrů nese svůj název podle významnosi, která je camembertům a hermelínům ve světě přikládána. Jeho výroba je velice náročná – jde o krále sýrů.

Workshop vznešeného Krále sýrů povneslo k výši elegantní prostředí leskem skvoucí restaurace La Riviére na Smetanově nábřeží. Horní patro restaurace patřilo pro jeden večer zapřísáhlým milovníkům delikates, jako jsou třeba právě sýry a především lahodná vína. Právě ty hráli hlavní roli perfektního večera, během něhož jsem spolu s dalšími účastníky prostoupili do tajů kouzla, kterým můžete ohromovat své známé.

Kde se Král sýrů „narodil“?

Manažerka Lenka Adámková nás seznamuje s dlouhou historií Krále Sýrů. Hermelín je inspirovaný francouzským camembertem, o němž se dochovaly první zmínky z roku 1790. Teprve však na počátku 20. století jsme si mohli podobnou lahůdku dopřát i u nás. Přibyslavský camembert, který byl kvůli skladování původně vyráběn pouze v zimě, se na hermelín přejmenovatl až roku 1964. Netrvalo dlouho a díky modernějším technologiím se jeho výroba přesunula k celoroční výrobě. Králem Sýrů byl pojmenovaný roku 1996 a svou vznešeností a elegancí přitahuje pravidelně každý mesíc až 80% českých strávníků. I právě proto letos získal ocenění „Nejdůvěryhodnější značka„, čímž deklaruje kvalitu a zastupuje 5. místo v žebříčku nejdůvěryhodnějších značek na českém trhu. Pro zajímavost je v Česku 750 značek.

Výzkumy ukázaly, že Krále Sýrů zná 95 % dotazovaných, ochutnalo 94 % dotazovaných, 79 % dotazovaných si Krále Sýrů koupí alespoň 1x/měsíc.

Po seznámení s Králem Sýrů se ke slovu dostvá sommelier Vladimír Vaněk, který si nás ihned získal svým přátelským vystupováním. Neotálí a vyzývá nás k první ochutnávce bílého vína. Podle jeho cenných rad se inspirujeme k rozeznávání senzorických vlastností voňavého a svěžího Sauvignonu z Nového Zélandu, k němuž se nejlépe hodí čerstvé jemné sýry.

Postupně přiostřujeme. Nosem nasávám vůni bukového dřeva z dalšího výrazného vzorku vína. Okusím k němu kousek „Nebeského“ Krále Sýrů a pociťuji zajímavou souhru. Chuťové pohárky se jemně rozhoupávají do rytmu, a tak jim přihraju další pecku. Hotové tango mé chuťové pohárky zažívají při ochutnávce „Hermaduru“ a lahodné červené víno Rioja ze Španělska. Už tak málo stačí k tomu, abychom pochopili princip snoubení svýrů s víny.

Jemné sýry se nejvíce hodí k lehčím, svěžím bílým vínům. To další, které máte ve sklence vedle, je aromatičtější a tak k němu také servírujte pikantnější sýr. Tak dobřě vyvážíte obě dvě chutě. A stejně tak pokračujte i u červených vín. Sýry s plísní na povrchu se hodí k těmto červeným vínům, které před vámi leží na talířcích.“ pokračuje ve svém vyprávění sommelier Vladimír Vaněk.

Perfektní zážitek okořenil Vladimír během workshopu zajímavou soutěží o luxusní víno. Předal nám malé lahvičky s vůněmi, které můžeme ve víně rozpoznávat. Naším úkolem bylo odhalit tyto vůně a nejúspěšnější z nás si mohl odnést odměnu. Dostala jsem se do remízy s dalšími dvěma dámami. Později nás čekalo další kolo.

Vladimír Vaněk nás naučil jednoduchý fígl, jak vyčistit čichové buňky a restaurtovat je pro další senzorické hodnocení. „Přičichněte si k pečivu“ Stejně tak i pečivo vyčistí chuťové pohárky. Chléb vytáhne z chuťových pohárků zbytky vína jako houba.

Aby celkový chuťový zážitek nezůstal jen u sýrů s víny, přidali jsme k sýrům další komponenty. Ochuntali jsme cibulové čatní, sušené ovoce, pesto ze sušených rajčat a mnoho dalšího a postupně jsme přicházeli na chuť nejosvědčenějším kombinací.

Z čista jasna se přede mnou objevil další soutěžní úkol o víno, na které jsem měla velký zálusk. A v tu chvíli jsem tušila, že bude láhev má! Na talířku jsem rozpoznala různé druhy Krále Sýrů, které mi tak přinesly skvělé zakončení perfektního večera stráveného v milé společnosti, báječném prostředí a pod vedením jednoho z nejzdatnějších sommeliérů, který by před námi mohl stát.

6 ZÁSAD, JAK NA SÝR
1. skladování - v temnu, chladu a vlhkhu (cca 3 st. Celsia)
2. uchovávání v původním obalu nebo voskovaném papíru a igelitu
3. servírování při pokojové teplotě
4. krájení - každé sousto obsahuje kůrku i sýrové těsto
5. servírované množství - max. 120g na osobu, dohromady 5 druhů
6. pořadí - od jemnějších po pikantnější





Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *