Jestliže jste někdy připravovali klasické nepečené cukroví, jako jsou například vosí hnízda, rumové kuličky nebo piškotový salámek, nemohli jste si nevšimnout, jakou spoustu cukru a másla tyto recepty spolknou. To se pak člověk nemůže divit, že problém, který spoustu lidí o Vánocích trápí, je žaludeční nevolnost. Velice mě těší, jestli jste klikli na tento recept právě z toho důvodu, že se chcete přejídání nezdravým jídlem vyvarovat a hledáte inspiraci pro zdravější varianty cukroví.
Právě rumové kuličky jsou pro někoho na Vánoce stejně tak důležitou součástí, jako smažený kapr nebo bramborový salát. Já je kdysi také mlsala, ale pak přišlo to období, kdy jsem se začala krotit, všímala si složení jídel, hledala recepty a vařila, pekla a tvořila, než jsem si uvědomila, jakou váhu má určité množství různých surovin v jídlech. A to nejen z pohledu jejich chuti, ale i nutričních hodnot. Díky zvídavosti a lásce k jídlu jsem si velmi brzy uvědomila, že se chci vydat jinou cestou a požitky z jídla si vychutnat s klidným svědomím. Takže raději sáhnu po takových alternativách, které mi krom úspory energetické hodnoty přinesou naopak benefity, které mé tělo s radostí stráví. Jestli si někdy uzobnu vanilkový rohlíček nebo linecké? Samozřejmě ? zas takový fanatik nejsem, ale spíš je to opravdu výjimka a dokážu tyhle nástrahy Vánoc obcházet obloukem.
A jak povídání o zdravém jídle souvisí s OPILÝMI švestkovými koulemi? Tak za prvé: toho rumu je tam málo. Za druhé: vědci potvrzují, že malé množství alkoholu je pro tělo prospěšné. Za třetí: podívejte se na ty ostatní suroviny.
Sušené švestky obsahují hodně vlákniny, která je dobrá pro naše zažívání i pro snížení cholesterolu v krvi. Navíc jak je známo, vláknina potlačuje pocit hladu, což se obzvlášť o Vánocích hodí. Dále v sušených švestkách najdeme nezanedbatelné množství draslíku, který prospívá svalům i krevnímu tlaku.
Mandle jsou bohaté na mononenasycené mastné kyseliny (zjednodušeně „hodné tuky“), které prospívají nervové i oběhové soustavě. Dále obsahují nestravitelnou vlákninu, která mechanicky čistí střeva. Velice dobře působí jako antioxidant, čímž zpomalují stárnutí a pomáhají předcházet nemocem. Mimochodem mandle obsahují spoustu vitaminu E, dokonce se považují za jeden nejlepší z přírodních zdrojů tohoto vitaminu, který je vlastně také antioxidant. Tohle Éčko pomáhá chránit buňky a cévy, detoxikovat játra a pomáhá v tvorbě červených krvinek. Krom toho mandle samozřejmě obsahují hodně minerálů.
Kakao je známé především svými blahodárnými účinky na nervovou soustavu. Pokud chcete z kakaa vytěžit co nejvíce, použijte variantu raw.
Kokosový tuk dokáže být také užitečný, ale ve větší míře může i uškodit. Jinak je dobrý při boji proti plísním v těle. Zjistilo se, že také pomáhá vybělovat zuby. Takže až vám na lžičce trochu zbyde, neváhejte si ho rozetřít do zubů ?
Ovesné vločky jsou skvělým zdrojem vlákniny, která pomáhá navodit pocit sytosti a celkově prospívá trávicímu ústrojí. Našla jsem nedávno článek (ZDE), kde je super přehled, kolik obsahují vločky prospěšných látek i v poměru denního doporučeného příjmu. To jen tak na okraj, kdybyste ještě váhali, zda ovesné vločky ano či ne ? Já z nich miluju uvařenou kaši k snídani a přidávám je i do pečení…tedy nejraději ty „mleté“.
Pokud Vás nepřesvědčily zdravotní důvody, proč si tyhle švestkové koule uplácat, tak tím největším tahákem je jejich chuť! Šťavnaté, vláčné, voňavé s intenzivní chutí…a přitom stačí tak málo (práce, ingrediencí i kalorií).
Doba přípravy: 30 minut
Suroviny:
- 200 g sušených švestek
- 50 g mandlí
- 30 ml tuzemáku
- 15 g kokosového tuku
- 30 g jemných ovesných vloček
- ½ lžíce kakaa + na obalení
Postup:
- Mandle rozsekejte v robotu najemno. Přidejte švestky a dál mixujte, aby vám vznikly drobné kousky. V míse tuto směs promíchejte s ovesnými vločkami a kakaem. Tuzemák a kokosový tuk prohřejte. Zalijte švestkovou směs a důkladně promíchejte.
- Z hmoty tvarujte kuličky a obalujte v kakau.