Kuře pečené s domácím grilovacím kořením

Kuře pečené s domácím grilovacím kořením

Pečené kuře je jedno z jídel, k němuž jsem si zachovala lásku od dětství do dospělosti. K mnoha typickým českým jídlům, které nám mamka vždycky vařila, jsem si tolik náklonnosti nezachovala, protože se výživově nejedná úplně o mnou vyhledávané pokrmy. Na některá jídla z dětství ani nemám chuť, anebo se mi k nim po určité životní fázi, která tato jídla striktně vylučovala, vrátila, ale dám si je maximálně jednou za půl roku. Jako třeba nedávno španělské ptáčky, které moje mamka dělá samozřejmě nejlepší na světě 🙂

O Velikonocích jsem postovala fotku velikonoční nádivky. Vzpomněla jsem si teď na tu fotku z důvodu, že při pomyšlení na španělské ptáčky i na pečené kuře musím uznat, že tahle jídla jako mamka prostě tak dobře neumím. Nemyslím si, že bych byla špatná kuchařka. Například svíčkovou, myslím si, dělám docela obstojnou. A i další jídla z české kuchyně, které sem tam mému milovanému muži dopřeju. Ale nikdy to nechutná stejně jako od mamky a jak to z dětství znám já. A o té velikonoční nádivce ani nemluvím. Maminčina nádivka je div světa 🙂

Co ale například mamka ráda používá a za co jsem ji občas hanila, je grilovací koření + sem tam občas i nějaké další neřestné směsi, které u mě v kuchyni mají dveře zavřené. Přijde mi to vzhledem k jejímu kuchařskému umění dost škoda. Když ona se bojí být trochu odvážná a vyjít ze starých kolejí. Nenapadne jí, že kdyby při grilování dala do směsi koření kousek sebe a neztratila se v nudě grilovacích směsí, s nimiž by všechno chutnalo stejně, vynikla by tak jako při vaření čehokoli jiného, co jí tak dobře jde.

Rozhodla jsem se zkusit namíchat si vlastní směs, v níž budou opravdové ingredience a naopak žádné „vylepšovače“ chutí. Ke směsi bych ráda dodala, že kdo má rád bylinkovější chuť, může přidat více tymiánu, nebo dodat třeba oregano, saturejku nebo rozmarýn. Kdo má zase rád pikantnější pokrmy, může přidat mleté chilli. Případně, pro takovou lehce kouřovější chuť, můžete klasickou papriku vyměnit za uzenou.

Pro pečení kuřátka jsem sáhla po kuřeti z naší oblíbené Němcovy farmy, která je jedna z prodejců na Scuku. O Scuku už jsem vám psala minute, takže kdo byste ještě trochu tápal, co je to Scuk, nebo čím je unikátní, můžete se o platformě, resp. projektu více dočíst u receptu na Gnocchi s pestem z medvědího česneku, je tam přímo důvod „Proč jsem si oblíbila Scuk“.

Doba přípravy: 15 minut
Doba pečení: 2,5 hod.

Množství: 4 porce

Suroviny:

  • 1 farmářské kuře
  • Máslo

Kořenící směs:

  • 2 lžičky soli
  • 2 lžičky mleté papriky
  • 1 lžička drceného kmínu
  • ½ lžičky sušeného česneku
  • ½ lžičky sušeného tymiánu
  • ½ lžičky třtinového cukru
  • ¼ lžičky mletého pepře

 

Postup:

  1. Promíchejte ingredience na kořenící směs a celé kuře v grilovací směsi obalte. Položte do pekáčku, přidejte pár kousků másla, jen lehce podlijte vodou, přiklopte a vložte do trouby vyhřáté na 220 °C.
  2. Po půl hodině kuře zkontrolujte a podlijte ještě trochou vody. Zprvu jsem podlívala méně, aby se kuře moc „neokoupalo“ a neztratilo koření. Přiklopte a vraťte do trouby. Každou další půl hodinu přelívejte výpekem – celkem pečte kuře 2 hodiny. Nakonec kuře odklopte a pečte odkryté půl hodiny, aby se vypekla kůžička.

Podávejte například bramborami.

 



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *