Čaj a nečaj

Čaj a nečaj

Ať jste nebo nejste milovník čaje nebo ne, čas od času si šálek horkého nápoje dá každý. Pijete ale ten opravdový čaj, anebo jste si připravili nálev, který název čaj nese ale do nejedná se o nálev pocházející z lístků čajovníku? A když už v rukou svíráte šálek čaje zelenkavého nebo tmavého odstínu, víte, jaká cesta stála za tím, abyste si jej mohli vychutnat?

Objevení rostliny čajovníku se dle legend datuje do období 3. tisíciletí před naším letopočtem. Co se týče samotného pěstování a zpracování, existují zmínky z doby 7. – 10. století – období čínské dynastie Tchang. Příprava čaje tehdy spočívala v lisování zeleného čaje a následného mletí na jemný prášek, který se mlel a krátce povařil. Později se čaj začal spařovat horkou vodou a šlehat bambusovou metličkou. Dnešní podoba přípravy čaje se datuje do období čínské dynastie Ming – 14.- 17. století.

Čajovník obsahuje až 400 účinných látek, které mohou příznivě ovlivňovat zdraví člověka. „Čajový list obsahuje hlavně: kofein, polyfenoly (taniny), flavanoly, flavonoidy, theofylin a theobromin (příbuzné kofeinu), tuk, vosky, saponiny, éterické oleje, karoten, vitaminy C, B1, B2, B5, B10, B12, E. K, enzymy, železité sloučeniny, K, F, Na, Ca, Cu, Ni, Zn, stopové prvky a mnoho dalších.
Třísloviny mají protizánětlivý účinek, zklidňují žaludek a střeva, léčí sliznice dýchacích cest při nachlazení. Theofylin povzbuzuje krevní oběh a uvolňuje svalové křeče. Tvorbě zubního kazu zabraňuje přítomný fluor.
Polyfenoly (třísloviny) se vyskytují ve všech pravých čajích a způsobují jejich lehce hořkou svíravou chuť a charakteristickou vůni. Po požití jsou absorbovány do různých orgánů. Jsou výbornými antioxidanty.“ [1]

Bílý čaj

Dříve si jej pro svou výjimečnost mohli dopřát jen vysoké vrstvy, popíjel se v čínských císařských dvorech. Pochází totiž z těch nejmladších, ještě nerozvinutých čajových lístků. Díky tomu je tak jemný a působí jako antioxidant. Má se za to, že chrání proti rakovině a zabraňuje nadváze. Jeden šálek obsahuje jen 10 -15 mg kofeinu.

Voda při přípravě bílého čaje by měla být mezi 65 – 70 °C. Louhuje se až 5 minut. Záleží na konzumentovi, jak silný nálev si chce vychutnat. Jedna dávka vystačí na 3 šálky.

Matcha

Lístky zeleného čaje se po usušení melou mezi v kamenných mlýnech na jemný prášek. Čaj se připravuje jak za studena nebo za tepla, šlehá se bambusovou metličkou. Jelikož nekonzumujeme jen odvar, ale přijímáme čajové lístky, zvyšuje se jeho účinnost na lidský organismus. Přijímáme 10 až 15krát více živin, které se vyskytují se v běžných zelených čajích. Především zapříčiňuje zrychlení metabolismu a povzbuzující účinky.

Zelený čaj

Lístky čajovníku jsou ihned zpracovány, na rozdíl od čaje černého, jehož lístky se nechají fermentovat. Díky mnoha účinným látkám, které jsou v čaji zachovány, působí čaj velmi prospěšně – působí preventivně proti vzniku rakoviny, kardiovaskulárních chorob, snižuje krevní tlak a cukr, infekce, zubnímu kazu, zrychluje metabolismus a proto je vhodný při redukční dietě, aj. Zelený čaj se využívá nejen v gastronomii, ale i v kosmetice či tradičním léčitelství. Odborníci radí pít dva šálky zeleného čaje denně. Jeden šálek obsahuje 25 – 30 mg kofeinu.

Lístky se zalévají odstátou vroucí vodou, zchladlou na cca 75-80 °C. Čaj se louhuje 2-3 minuty. Jedna dávka postačí na 2-3 šálky.

Oolong – polozelený čaj

Sklizeň lístků probíhá až v plné zralosti. Lístky se nechají na přímém slunci povadnout, ručně se roluje, odpočívá a usuší. Proto si získávají svou unikátní chuť. Přesto se však metody ve výrobě liší podle místa sklizně. Nejvíce se exportují z Tchaj-wanu a jižní Číny. Existuje prý až 3000 druhů těchto polofermentovaných čajů. Jeden šálek obsahuje 30 – 50 mg kofeinu.

Lístky se zalévají vodou o teplotě 90 °C a louhují se 2 – 5 minut. Z jedné dávky lze připravit až 5 šálků.

Černý čaj

Vyrábí se z plně oxidovaných lístků, ty tedy procházejí procesem fermentace. Při fermentaci leží lístky hodinu až dvě rozloženy při určité teplotě a vlhkosti. Během této doby získává čaj svou typickou vůni a barvu. Fermentaci ukončuje sušení horkým vzduchem. Účinky černého čaje jsou především povzbuzující. Jeden šálek obsahuje 40 – 60 mg kofeinu, proto dokáže plně zastoupit šálek kávy. Výhodou oproti kávě je, že účinky přicházejí postupně a nabuzení trvá delší dobu než po vypití kávy. Pití černého čaje může pomoct snížení cholesterolu v krvi.

Při přípravě se zalévá vroucí vodou. Chceme-li nálev pro povzbuzení, louhujeme 2-3 minuty. Pro lepší zažívání louhujeme 5 minut.

 

A co ty ostatní čaje? Vlastně mluvíme o „nečajích“. Nálevy z bylinek a jiných rostlinek, sušeného ovoce a koření se označují jako čaje, ale s lístky čajovníku nemívají většinou nic společného (nejde-li o aromatizované čaje). Bylinky mohou působit také blahodárně. Vůně ovoce osvěží mysl nebo navodí příjemný pocit. Přesto si tyto čaje pečlivě vybírejte. Schválně se někdy pozastavte v obchodě nad krabičkou ovocného čaje a najděte ovocnou složku. Možná budete nemile překvapení.

 Spotřeba čaje v Česku

„V evropském srovnání patří Češi spotřebou 270 až 280 gramů na hlavu za rok již k nadprůměrným konzumentům, což nás řadí na úroveň Němců či Belgičanů. Spotřeba čaje se u nás navíc stále zvyšuje. Nejvíce máme v současné době oblíbené čaje ovocné. Hned poté dáváme přednost čajům zeleným. “ [2]

 

 

Zdroje:

Dieta duben/2014

www.darjeeling.cz [1]

www.oxalis.cz [2]

obrázek: www.asianstyle.cz



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *