Černý kořen s mandlovou strouhankou v kokosovém mléce

Černý kořen s mandlovou strouhankou v kokosovém mléce

Černý kořen nese původní název Hadí mord španělský. Vložení kořene do tlamy hada měl způsobit jeho smrt.

Tato dvouletá rostlina nemá vysoké nároky na pěstování, přesto jej na našich trzích příliš často nevídáme. Do jídelníčku jej často zařazují Belgičané, Holanďané a Poláci. Pro obsah inulinu je vhodný pro cukrovkáře. V kořeni najdeme také množství vitaminu C, hořčík, železo a draslík. Je lehce stravitelný a tudíž vhodný do dietního jídelníčku. Dále podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí.

Černý kořen můžeme konzumovat syrový i tepelně upravený. Před jeho zpracováním je třeba jej oloupat. Při loupání syrového kořene z něj vytéká lepkavé mléko. Dávejte si pozor, abyste jím nepoškodili oblečení. Mléko lze odstranit ponořením do horké vody. Pro tepelnou úpravu jej můžete oloupat i po uvaření. Já upřednostňuji první variantu, kdy kořen oloupu, opláchu jej pod tekoucí vodou a ihned jej vložím do osolené vroucí vody, do níž jsem přidala pokrájený citron.

Kořen můžete použít i k zapékání, do polévek, salátů…můžete jej i osmažit…je zde mnoho úprav, kterými můžete kořen upravit a zpestřit si tak jídelníček.

Tato příloha se hodí nejlépe k drůbežímu masu pro svou delikátní chuť.

Doba přípravy: 20 minut
Doba pečení: 10 minut

Množství: 1 porce

Suroviny:

 • 2-3 ks černého kořene
 • Nastrouhaná citronová kůra z ½ citronu
 • ½ citronu nakrájeného na silnější plátky
 • 50 ml kokosového mléka
 • Oříšek másla
 • 1 lžíce strouhanky
 • 1 lžíce mandlových lupínků
 • Sůl

 

Postup:

 1. Dejte vařit 1 litr vody. Černý kořen odrolte od hlíny, oloupejte škrabkou a omyjete vodou. Poté jej překrojte napůl a vložte do vroucí vody. Do hrnce přidejte i na plátky pokrájený citron a 1 lžičku soli. Vařte doměkka.
 2. Troubu předehřejte na 200 °C. Na pánvičce rozpusťte oříšek másla, přidejte strouhanku a lehce mandlové lupínky, které lehce rozmačkejte v ruce. Strouhanku orestujte dozlatova, poté přidejte citronovou kůru a promíchejte.
 3. Uvařený černý kořen vyjměte z vody, nechte okapat a položte do malého pekáčku. Přelijete kokosovým mlékem a zasypejte mandlovou strouhankou. Pečet 10 minut.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *