Ječné kynuté lívance

Ječné kynuté lívance

Ječná mouka není v našich kuchyních úplně obyvklá surovina, přesto se dřív ječmen na mouku mlel běžně a normálně se ječná mouka v domácnostech používala. Trochu jsem si zagooglila a hledala, jaké je nebo bývalo její využití – jestli je vyloženě něco, čemu ječná mouka sedí a co bych se mohla v kuchyni zase přiučit.

A vida! Věděli jste, že lívance naše babičky, spíš prababičky, připravovaly právě z ječné mouky, protože byly pak více kypré a nadýchané? Pro mě to byla novinka, zatímco moje ségra, jak jsem zjistila, z ječné mouky už nějakou dobu lívance připravuje a nedá na ni dopustit. A já myslela, jaký objev jí neprozradím 🙂 O ječné mouce jsem se dověděla ještě to, že obsahuje málo lepku, a proto se nehodí na pečení chleba. Zatímco právě na lívance, palačinky, anebo různé placky je tahle mouka s vysokým obsahem vitaminu B správnou volbou.

Lívance jsem připravovala tradiční metodou za použití droždí. Totiž živým kvasnicím se žádný kypřicí prášek prostě nevyrovná. Mamka nikdy nedělala lívance jinak než z droždí, a právě díky tomu byly v dětství jedno z mých nejoblíbenějších jídel. Ať už sypané skořicovým cukrem nebo se smetanou a ovocem. Dneska už lívance tak často nepeče, proto jsem jí přišla potěšit tímhle novým receptem v trochu jiné obměně, než je zvyklá.

A zbytek lívanců? Doufala jsem, že bych pár kousků mohla udat Honzíkovi, až se vrátí z práce. Jednak aby ochutnal a já dostala zpětnou vazbu, a taky proto, aby nezbylo 10 lívanců jenom pro mě, protože s takovou náloží bych se těžko. A my nejsme zrovna ti, co jídlem plýtvají a hází ho do koše. K jakému překvapení jsem se miláčkovi zrovna trefila do chutí. Na sladká jídla moc není, ale výjimečně mu lívance přišly vhod.Uf! O to větší překvapení přišlo, když mi na otázku: „Kolik si jich dáš?“ odpověděl: „Všechny.“ Tomu jsem fakt nemohla věřit!

Velká klika, že jsem stačila jeden lívanec ochutnat před focením receptu a přesvědčit se, že ječná mouka je pro lívance opravdu ta nejlepší. Protože jinak by na mě žádný nezbyl! Od mého milovaného strávníka přišla pochvala, kterou opětoval i potom, co jsem mu prozradila, že lívance jsou ze zdravé – celozrnné ječné mouky. „Krásná práce,“ zaradovala jsem se sama pro sebe.

Pokud tedy uvažujete o tom, jak připravit zdravé lívance a uspokojit zároveň ty nejnáročnější rejpaly, neboli nejnáročnější chutě, řekněme, 🙂 už víte, po jaké mouce sáhnout a že nejlepšího výsledku dosáhnete s droždím. Důvěryhodnější punc kvality než pochvala od mého milovaného muže, byste těžko hledali.

Doba přípravy: 30 minut + kynutí

Množství: 14 ks

Suroviny:

  • 200 ml mléka
  • 15 g droždí
  • 1 – 2 lžíce třtinového cukru
  • 1 vejce
  • 130 g celozrnné ječné mouky
  • Špetka muškátového oříšku
  • Špetka soli

 

  • Olej na smažení

 

Postup:

  1. Ohřejte mléko, aby bylo vlažné – ne horké. Droždí rozdrobte do hlubší mísy a promíchejte s cukrem. Zalijte mlékem a pod utěrkou nechte 15 minut odpočívat.
  2. Přidejte do mísy vejce a prošlehejte metličkou. Přidejte mouku, špetku muškátového oříšku a soli. Vymíchejte hladké těsto. Přikryjte utěrkou a nechte 45 minut kynout. Během té doby promíchejte.
  3. Rozehřátý lívanečník potřete olejem. Pozvolna opékejte lívance z obou stran.

Tip k podávání: Hrušky nakrájejte na měsíčky, potřete javorovým sirupem a lehce poprašte skořicí. Pečte v troubě při 200 °C, dokud nezezlátnou. Na talíř naservírujte lívance, ozdobte kopečkem zakysané smetany a pečenými hruškami.

 



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *