Novoroční předsevzetí : „zhubnout a dostat se do formy! – jak u něj vydržet??

Novoroční předsevzetí : „zhubnout a dostat se do formy! – jak u něj vydržet??

S Novým rokem je spojována řada předsevzetí. Těmi nejčastějšími jsou přestat kouřit a ZHUBNOUT. Valná většina novoročních nadšenců však ve svém boji končí ještě dříve, než skončí zima.

Když už se chceme do hubnutí pustit, především bychom měli zvážit, co opravdu je naším cílem. Chceme jen pokořit sami sebe? Anebo ze sebe chceme shodit tíhu, která nám brání v pohybu anebo nám brání vzít si na sebe hezké šaty? Anebo chceme změnit svůj život k lepšímu a díky zlepšení fyzické kondice udržovat si své zdraví a preventivně čelit problémům nazývajícím se civilizační choroba?

Ačkoli Nový rok považuje řada lidí za naději v něco nového, za nový start a impuls ke změnám a stanovením předsevzetí, předem varuji, že není vhodné si právě na Nový rok dávat předsevzetí zhubnout. Je to bráno jako nějaký závazek, který nás nutí se ze dne na den přeorientovat na jiný styl života. Jde nejen o změnu fyzickou, ale také duševní. A ta potřebuje čas na změnu. Navíc dle čínské medicíny se toto období považuje za období, které patří odpočinku, abychom byli na jaře plni energie. Právě jaro je vhodné pro nový začátek. Ale pokud se již rozhodnete začít teď, možná vám pomohou následující rady.

Měli bychom se zamyslet nad tím, že kila, která sebou táhneme navíc, nám okolo těla nepřirostla ze dne na den.  Nashromáždila se během určité doby a tak bude také nějakou dobu trvat, než se jich zbavíme. Důležitá je trpělivost, motivace, disciplína, reálné cíle a hlavně čas.

Na začátku dlouhé cesty je třeba si uvědomit, že samotná cesta je cíl. Nepředpokládejte, že ve chvíli, kdy se váha zastaví na vysněném čísle, máte vyhráno. Naopak. Vaše cesta dále pokračuje. Tělo si musí zvykat na změny a zároveň musí v tomto směru pokračovat. Nejde o to shodit jen několik kilo. Jde o to, udržet si svou váhu a svou kondici. Jistě vás potěší viditelný výsledek, tak myslete na to, že si jej chcete udržet a nespadnout zpět. Cesta je dlouhá a bude o to delší, pokud se znovu vrátíte na její počátek.

Měníte životní styl. S tím souvisí změna stravování, pohyb a zároveň odpočinek. I když budete zdravě jíst, nebude mít výsledek takový efekt, jako když přidáte pravidelný pohyb odpovídající vašemu zdravotnímu stavu. Pokud budete jíst zdravě, ale přitom budete ve stresu, nebude vaše tělo vnímat, co přijímá. Bude se soustředit na vypořádání se se stresem, který navíc zvyšuje hladinu cholesterolu. Jezte v klidu. K jídlu si vždy sedněte a pokud možno si jej vychutnejte. A dbejte na pravidelnost. Ke všemu myslete na odpočinek. I to je pro správné spalování potřeba. Málo spánku vás dožene k větší konzumaci jídla – nebere-li tělo energii díky odpočinku, závisí na příjmu energie z jídla.

Pro to vše je třeba brát v potaz časové hledisko. Myslete na to, co budete jíst další den a další. Pokud je to možné, stravujte se jídly, která si sami uvaříte dle vašich potřeb. K tomu, abyste zjistili vaše individuální potřeby, můžete navštívit výživového poradce. (Pokud vám bude nutit doplňky stravy – utíkejte!!! Vše potřebné se dá přijmout stravou!). Zapomeňte na to, že s menším množstvím jídla zhubnete snadno a natož, že vám vysněná postava zůstane. Díky hladovění dostává tělo impulz k ukládání tuku do zásob. Při pravidelném a dostatečném přísunu energie bude spalování rychlejší a o to více, přidáte-li pravidelné cvičení. Takže pokud je to možné, rozvrhněte si předem, kde a co budete jíst a kdy si půjdete zacvičit. Necvičte hladoví ani po vydatném obědě.

Další důležitou součástí vaší cesty je motivace. Ve chvíli, kdy budete mít chuť přestat, koukněte se na šaty, které vás ozdobí, až se do nich vejdete. A podívejte se za sebe, jak dalece jste se dostali. Proto, abyste mohli zhodnotit všechny vaše snahy, bude dobré vypsat si krůčky, které vás k vysněné váze dovedou. Například: 1. týden se naučte správně snídat. 2. týden začněte cvičit. 3. týden vynechejte z jídelníčku sladkosti. 4. týden začněte do práce (alespoň z části) chodit pěšky. Atd. záleží na každém z vás, které změny chcete podstoupit. Změny musí být reálné a účinné. Znovu doporučuji obrátit se na odborníka, který vám dá doporučení šitá na míru a naopak poukáže na chyby, které vám v hubnutí brání.

Se změnou jídelníčku a celkového životního stylu souvisí odříkání. Netrapte se však tím, že byste si jednou za čas nemohli dát crossiant s džemem nebo pečený bůček. Ale zpočátku bych těmto pokušením raději zdaleka vyhýbala a vždy se snažila sáhnout po zdravé alternativě. Alespoň do té doby, než ucítíme viditelné změny, které nás budou popohánět kupředu. Pak malá porce něčeho, co do vašeho zdravého repertoáru nepatří, nebude vůbec vadit. Naopak je dobré trochu popohnat svůj metabolismus a „lehce ho šokovat“. Časem vám tyto laskominy přestanou chybět, a pokud si je přece jen OBČAS dáte, uvidíte tento režim o něco růžověji.

Mějte pevnou vůli a těšte se sami ze sebe. Buďte spokojeni za každý krůček kupředu. Zaveďte si deník a sledujte svoje pokroky a posouvejte se dál ke svému vysněnému cíli, který je reálný. Berme ohled na to, že naše tělo je jedinečné a proto na nás nebude zabírat dieta, kterou drží sousedka.

PŘEJU VÁM HODNĚ TRPĚLIVOSTI A ÚSPĚCHU2 komentáře k “Novoroční předsevzetí : „zhubnout a dostat se do formy! – jak u něj vydržet??”

  • Děkuji za rady jak zhubnout, už se snažím po několikáté a moc se nedaří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *