Odstartujte den správnou snídaní
Proč je důležité snídat
Někteří „nesnídači“ se hájí tím, že po ránu nemají na jídlo ani pomyšlení. Příčiny mohou být hned dvě:
- Nesprávné stravování: během dne pro vás ztrácí stravovací režim smysl a večer doženete, co se dá. Tak takhle ne! V noci by se mělo tělo utišit a my bychom mu měli dát prostor pro nabírání energie, kterou může jen těžko získávat, když má na práci trávení těžké nálože jídla. Pokud chodíte spát později, nevylučuje se, že půjdete spát s kručícím břichem. Volte však něco lehkého – zeleninu, kousek jablka, jogurt – jednoduše lehce stravitelné potraviny.
- Citlivost na přirozené procesy vašeho těla: během dopoledne probíhá v těle jakýsi úklid, který zaměstná organismus a ten zapomene na potřebu jezení. Pokud ale začnete pravidelně snídat, přestanou uklízecí procesy potlačovat přirozenou potřebu.
Jak jsem již zmínila, naše tělo dopoledne provádí „úklid“ organismu. Proto potřebuje dost energie na to, aby mohly tyto procesy probíhat správně. Ale i vy se věnujete mnoha činnostem. Musíte vypravit do práce či do školy sebe, popř. ještě někoho dalšího. Čeká vás cesta do práce nebo do školy. Pokud pracujete doma, pořád potřebujete energii, kterou zpracovává tělo už jen tím, že dýcháte, sedíte atd. Bazální metabolismus si vyžaduje určitý přísun energie, jež je třeba doplňovat již od samotného rána, aby se metabolické procesy nezpomalily. To by mohlo být příčinou pomalejšího spalování energie, ukládání tuků do zásob a následně nadváhy či jiných zdravotních problémů.
Principy správného snídače:
- Po probuzení vypije sklenici vody (nejlépe s citronem, který očistí trávicí ústrojí) aneb článek „Proč pít vodu s citronem“
- Snídá půl hodiny až hodinu po probuzení – vždy předtím, než odejde z domova
- Snídaně obsahuje hodně sacharidů – sacharidů, které uvolňují energii postupně à mají nízký až střední glykemický index
- K jídlu volí teplý nápoj – nejlépe čaj. Káva má sice vlastnost rychle povzbudit organismus, stejně tak rychle jej zase utlumí a přijde nával únavy brzy po snídani. Černý a zelený čaj organismus osvěží a díky teinu trvá povzbuzení znatelně déle.
Vhodné potraviny ke snídani:
Sladká snídaně:
– neslazené müsli, ovesné vločky
– ovesné kaše (nikoli instantní, které obsahují hromadu cukru aj.)
– celozrnný chléb s džemem
– ovoce, sušené ovoce (nikoli proslazované), kompot
– smoothie z ovoce a ovesných vloček
– oříšky a semínka
Slaná snídaně:
– celozrnné pečivo, chléb
– Cottage, čerstvý sýr, polotvrdé sýry
– vejce nahniličko nebo natvrdo (míchaná vejce jsou hůře stravitelná)
– šunka, uzený losos
– zelenina, olivový olej
– avokádová pomazánka a jiné domácí pomazánky
Upozornění k jogurtu: jogurty jsou také skvělé např. do ovesných vloček s ovocem, ale není vhodný pro osoby, kteří jsou zimomřivý, cítí zahlenění a mají chronickou rýmu, protože jde o příznaky slabé sleziny. Slezina trpí na vlhké a studené potraviny, jako jsou jogurty, tvarohy a jiné mléčné výrobky. Proto zvažujte, zda vám neuškodí. Můžete místo toho použít výrobky ze sójového či jiného mléka, než je živočišné.
Co ráno vynechat:
Sušenky, slazené müsli, míchaná vejce, slaninu, párečky a další elementy typické anglické snídaně, margaríny (buď máslo, nebo kvalitní oleje), sladké pečivo – crossianty, buchty, koblihy, plněné taštičky aj.(výjimkou bude domácí celozrnné pečivo, slazené přírodními sirupy či třtinovým cukrem), salámy s vysokým podílem tuku, průmyslově vyráběné pudinky či pomazánky, slazené jogurtové nápoje (raději si je doma rozmixujte s ovocem, jelikož v regálech naleznete spíše jen doslazované výrobky, které ovoce pozbývají), kávu s mlékem