Trio silvestrovského pohoštění: roastbeef, bůček na pivu, slané kremrole a drinky k tomu
Každý rok se scházíme, abychom se společně rozloučili se starým rokem a do toho nového si popřáli jen to nejlepší. Každý rok si děláme starosti, aby silvestrovská party nezůstala bez dobrého jídla a pití a všichni jsme z ní vyvázli živí a zdraví. To, co dělá Silvestr Silvestrem nejsou petardy a rachejtle, je to atmosféra, která utužuje lidské vztahy a očekávání, že od Nového roku budeme prožívat nové a ještě lepší zážitky, že budeme v novém roce zdravější, budeme více cvičit a zdravěji jíst…tedy předsevzetí.
A předsevzetí se právě často týkají změny životního stylu. Ještě než se do svých předsevzetí pustíme, chceme si poslední rok užít jak jinak než slavnostně. A proto si myslím, že nikoho neurazíte bůčkem na pivu a medu, růžovoučkým roastbeefem s hořčičnou majonézou nebo kremrolkami s karamelizovanou cibulkou. Aby ty dobroty lépe klouzaly do krku, připravila jsem k nim i nějaké tipy na drinky.
Roastbeef je jednou z delikates, které servírujeme především při slavnostních příležitostech. Jednak je to dáno cenou hovězího masa, které musí být v tomto případě opravdu kvalitní a dalším důvodem je to může být i strach z toho, že se nám nepovede udělat ho pěkně do růžova. Upřímně, pokud do masa nechcete investovat moc peněz, nehledejte pro roastbeef levnější náhražku masa, které není dostatečně vyzrálé. Důvod, proč je dobré hovězí dražší, než jiné druhy masa, je především ten, že musí maso několik týdnů viset ve speciálních chlaďácích, aby vyzrálo – a čas i prostor něco stojí.
Najít dobrý nízký roštěnec, pokud nemáte osvědčeného řezníka, může být taky háček. Když jsem ve Sklizeno pro tento speciál vybírala suroviny a přemýšlela, co pro vás vymyslím, nebála jsem se sáhnout po kousku roštěnce. Nikdy jsem se zde totiž nespletla a maso je vždycky super. Takže už jsem se nemohla dočkat, až doma tuhle slavnostní delikatesu připravím.
Roastbeef se lépe připravuje z většího kusu masa, já ale tentokrát brala méně a snažila jsem se ohlídat ten správný čas, během kterého se maso upeče tak akorát. No, nebylo to snadné. Myslela jsem, že když jsem kilový roštěnec pekla 40 minut, bude čtvrtkilovému kusu stačit 10 minut. Ale ne, bylo to necelých 20 minut. Pomoct vám může speciální jehla, která během pečení hlídá teplotu uvnitř masa, ale vzhledem k tomu, že tak často pokrmy, u nichž se jehlou musí hlídat teplota, nepřipravuji, tuhle vychytávku doma nevedu ? Ale jde to poznat po hmatu. Možná ještě máte v paměti letošní letní recept na grilovaný steak, kde jsme hlídali propečenost podle dotyku tak, jak to cítíme, když spojíme palec s ukazováčkem, prostředníčkem, a tak dále… Tak roastbeef je cca palec – prostředníček.
Majonéza nesmí chybět, ale co ji trochu vylepšit? Stačí málo, a z majonézy se stane rázem výborný doplněk, který využijete rádi i k jinému pokrmu. Majonézu jsem prošlehala s pikantní francouzskou hořčicí od Dobroty od srdce. Teda, fakt jsem asi nikdy nejedla lepší. Mám ráda medovou hořčici, ta dodá dresingům i majonéze šmrnc, ale tohle je ještě mnohem lepší!
A jaký drink k tomu? K hovězímu se hodí červené víno. Ale kdo rád experimentuje, může zkusit okurkový drink s rozmarýnem.
Vepřový bůček pečený s pivem a medem je už trochu všednější záležitost, nicméně i z tohoto opomíjeného druhu masa se dá připravit jednohubka, po které se jen zapráší. Černé pivo a med jsou super parťáci, kteří dovedou maso dovést do gurmánského nebe. Bůček jsem opět vybírala ve Sklizeno, kam dodává ZEPO Bořitov. A opět spokojenost.
Bůček můžete (ale není to v tomto případě nutnost) naložit přes noc do marinády. Pak ho šoupnete do trouby a další dvě hodiny o něm (skoro) nevíte…až na nějaké podlívání a přelívání, které ale není nutné dělat chvíli co chvíli. Pak už jen počkat, až vychladne jak maso, tak výpečky. Ty totiž mají v tomto případě důležitou úlohu. Namažete jimi pečivo, které pak dozrobíte kouskem toho jemného bůčku a dozdobíte okurkou. Jednoduché, viďte? ?
A co k tomu? Pivo a bůček – to je jistota. Ale co takhle cider a tonic?
Slané kremrole jsou vděčné – pohoštění, které připravíte v mnoha variacích a nikdy se nepřejí. Navíc, když objevíte to, co jsem objevila já. Jsou věci, které mě čas od času opravdu předčí má očekávání. Se řekne „listové těsto“… Pokud běžně kupujete listové těsto v obchodě, tak vás asi hodně překvapí, jak může chutnat listové těsto, které je připravené z másla. Běžně se k jeho výrobě používají různé tuky, které jeho vrstvy při pečení snáze nadlehčí. Těsto dobře lístkuje, je hodně nafouknuté… ale oproti máslovému (100% máslovému) chutná prostě mdle. Více vám o něm napíšu v nové rubrice, kterou chystám a která je inspirovaná právě takovými poklady, na které narážím. Poctivé listové těsto je zkrátka super a k opravdovému chuťovému zážitku vám hodně dopomůže.
Náplň do kremrolek může být všelijaká. Já mám ráda chuť pomalu dohněda opečené cibulky, kterou jsem promíchala s poctivým tvarohem. V nabídce Sklizeno byl zrovna jen odtučněný, takže jsem sáhla po něm, ale spíš bych volila tučnější verzi, která bývá lahodnější. Lehkou pikantnost dodal kremrolkám 20 měsíční grana padano. Ale klidně by neuškodil i výraznější sýr, pokud je máte v oblibě ?
K jednohubkám jsem připravila osvěžující drink z prosecca. Snad vám bude chutnat tak jako nám doma.
Roastbeef s hořčičnou majonézou a okurkový drink s rozmarýnem
Doba přípravy: 30 minut + pečení
Suroviny:
Roastbeef:
- 1 kg nízkého roštěnce
- 2 lžíce worchestrové omáčky
- Sůl
- Čerstvě mletý pepř
- 4 lžíce olivového oleje
- 2 lžíce dijonské hořčice
Hořčičná majonéza:
- 90 g majonézy
- 30 g dobré hořčice
- 15 g kapari
- Sůl
Postup:
- Maso svažte provázkem, aby drželo tvar. Důkladně pokapejte worchestrovou omáčkou, osolte a opepřete ze všech stran. Maso obalte v olivovém oleji a přes noc nechte uležet v marinádě.
- Troubu předehřejte na 150 ⁰C.
- Rozpalte pánev. Maso důkladně obalte v marinádě a vložte na pánev. Zprudka opečte ze všech stran, aby se maso zatáhlo. Opečené maso přendejte do pekáčku a pečte 40 minut.
Okurkový drink s rozmarýnem
- 120 g okurky
- 4 cl vodky
- 120 ml sodovky
- 2 – 3 čl třtinového cukru
- Snítka rozmarýnu
Okurku nastrouhejte nahrubo, vymačkejte šťávu. Okurkovou šťávu promíchejte ve skleničce (3dl) s vodkou, zalijte sodovkou, přisypte opatrně cukr a ozdobte rozmarýnem. Příp. doplňte ledem.
Bůček na pivu a medu s drinkem Cider tonik
Doba přípravy: 30 minut + 2, 5 hodiny pečení
Suroviny:
- Cca 500 – 600 g bůčku
- 30 g medu
- ½ lžíce oleje
- 15 ml sójové omáčky
- 2 stroužky česneku
- 300 ml černého piva
- Čerstvě mletý pepř
- 1 velká cibule
- Snítka rozmarýnu
- Na dokončení:
- Bageta nebo rohlíky
- Kyselé okurky
Postup:
- Med prohřejte s olejem a lžící piva, přidejte podrcený česnek.
- Bůček svrchu nařízněte křížem. Marinádu rozetřete do masa včetně zářezů, opepřete ze všech stran a nechte přes noc odležet.
- Cibuli nakrájejte na slabší klínky a vložte do pekáče, zalijte pivem. Přilijte asi půl deci vody. Do pekáče vložte bůček a snítku rozmarýnu. Přiklopte a vložte do trouby předehřáté na 200 °C. Pečte 2,5 hodiny. Během pečení polévejte výpekem a kontroluje, zda se tekutina nevypařila, příp. podlijte vodou. Udržujte alespoň půlcentimetrovou vrstvu tekutiny.
- Maso nechte vychladnout. Poté krájejte na slabé plátky.
- Bagetu nakrájejte na plátky, potřete výpečky, včetně cibule (jehličkám z rozmarýnu se vyhýbejte). Ozdobte kouskem kyselé okurky nebo perlovou cibulkou.
Drink: Cider tonic
- 100 ml tonicu
- 150 ml cideru
- 1 lžička citronové šťávy
Jednoduchý postup ? prostě smíchat…
Kremrolky s cibulovo-parmezánovým krémem a drink Zázvorové prosecco s mátou
Doba přípravy: 30 minut + pečení
Kremrole:
- Listové těsto – Babické listové máslové těsto 300g
- Máslo
- Rozšlehané vejce
- Hrubozrnná sůl
- Černé lněné semínko
Náplň:
- 3 cibule (cca 270 g)
- 2 lžíce oleje
- 250 g tvarohu
- 1 lžíce olivového oleje
- 20 g grana padano
- ½ stroužku česneku
- Sůl
Postup:
- Listové těsto rozválejte na obdélník cca 27×35 cm. Rádýlkem nakrájejte na šířku pruhy silné 2 cm.
- Trubičky na kremrole omastěte máslem a obmotejte proužky listového těsta tak, aby se lehce překrývaly.
- Potřete rozšlehaným vejcem a posypte ze shora solí a lněným semínkem. Položte na plech vyložený pečicím papírem a vložte do trouby předehřáté na 220 °C. Pečte dozlatova. Ještě vlažné sundejte těsto z trubiček.
- Cibuli nakrájejte na slabá půlkolečka. Na pánvi rozehřejte olej a cibuli pozvolna opékejte dozlatova až dohněda. Během restování promíchávejte.
- Cibuli nechte zchladnout. Vidličkou rozmíchejte tvaroh s olivovým olejem a špetkou soli. Vmíchejte orestovanou cibuli.
- Náplň přendejte do zdobícího sáčku, špičku ustřihněte tak, aby se vám kousek vešel do kremrolky. Plňte z obou stran.
Drink: Zázvorové prosecco s mátou
- 100 ml prosecca (dry)
- 1 lžíce zázvorového sirupu
- pár lístků máty
Prosecco nalijte do flétny a pomalu zalijte sirupem, aby dosedl na dno. Ozdobte mátou.
Děkuji Sklizeno za spolupráci ?
Klobouk dolů!!!! A tak jak to bývá, náhodou jsem Vas našla a dokud si nepřečtu celý blog.,… znáte to. asi také. Píšete jasně a srozumitelně., fotky máte na profi úrovní… recepty určitě jsou vynikající. Děkuji Vám za krásnę strávený čas s Vařeništěm. Přejí Vám klidné Vánoční svátky a mnoho zdraví a inspirací v novém roce. S ohromnou úctou…. Eva Nikol
Evi, to se tak krásně čte! Moc Vám děkuji! Moc si pochvaly vážím a hrozně mě to motivuje k další tvorbě. Budu doufat, že se Vám bude i dál líbit a bude Vás inspirovat. Krásné Vánoce a vše nejlepší v novém roce 🙂