Pstruh pečený s rozmarýnem a podzimní zeleninou
Můj milovaný muž má v hlavě takovou pěknou ideu – že si jednou u domku udělá jezírko s potůčkem, kde nám budou plavat pstruzi, a když přijde chuť, pro nějakého zalovíme. Mě se ta představa líbí, ale miláčkovi asi nedošlo, že já mám chuť na rybu asi stokrát častěji než on. A zrovna pstruha miluju! Tak snad budeme mít i spolehlivého dodavatele mladého potěru.
Pstruh je skvělá ryba. Krom toho, že má vynikající masíčko, vylučuje takovou tu zažitou představu, že jsou ryby drahé. Pstruh, co si budem říkat, patří právě mezi ty levné – pro nás dostupné druhy ryb. A v porovnání s mořskými dravci může být vlastně i zdravější. Jen si vemte, kolik havárií se na moři stane, kolik těžkých kovů se do ryb dostane apod. Nechci šířit negativní myšlenky o tom, jak je svět zkažený a odradit vás od konzumace mořských ryb, to v žádném případě 🙂 Ani já neodolám pražmě, mořskému vlkovi nebo mečounovi. Ale chci jen říct, že bychom neměli zavrhovat rybky, které jsou k dispozici v našich končinách a kde si plavou v čistých vodách.
Lokálnost a sezónnost jsou pilíře, na kterých své menu staví řada prestižních restaurací a kterých bychom se měli držet i my doma. To, co nám zrovna dozrálo, má tu nejlepší chuť, kterou už jindy během roku ovoce a zelenina mít nebudou a na vrcholu své sezóny obsahují nejvíce živin. To, co je lokální, je i čerstvé a podtrhuje to podstatu skvělého, kvalitního a výživného jídla. Tradiční čínská medicína potvrzuje pozitivní vliv konzumace sezónních a lokálních potravin ve svých poznatcích o hřejivé a chladivé polaritě potravin, které působí na náš organismus odlišně během různých ročních období. Ale není to jen o surovinách jako takových, pro každé roční období se bude hodit i jiná technologická úprava potravin a jejich dochucení. Zatímco v létě se rádi ochladíme svěžím salátem, teď na podzim většinu z nás potěší spíš pečená zelenina.
A proto vznikl tenhle recept – jako jednoduchá podzimní inspirace na zdravé a výživné jídlo, na kterém si můžeme pochutnat týden co týden, aniž by to zruinovalo naši peněženku. A to tím spíš, jestli měl u vás doma někdo bezva nápad udělat si jezírko se pstruhy 🙂
Doba přípravy: 10 minut
Doba pečení: 20 minut
Množství: 1 porce
Suroviny:
- 1 pstruh
- Citron
- Sůl
- Několik větviček rozmarýnu
Pečená zelenina:
- 3 drobnější mrkve/2 velké
- 2 kousky petržele
- Asi 120 g růžičkové kapusty
- 1 lžíce olivového oleje
- 1 stroužek česneku
- Sůl
- Čerstvě mletý pepř
Postup:
- Pstruha z boku párkrát nařízněte. Osolte zvenku i zevnitř. Do břišní dutiny vložte pár plátků citronu a větvičku nebo dvě rozmarýnu. Vložte pár jehliček i do nářezů na bocích. Rybu položte na plech (s pečicím papírem).
- Očištěnou mrkev a petržel podélně rozpulte. Pokud máte větší kusy, můžete z nich vytvořit čtvrtky, aby se lépe propékaly. Vložte do mísy spolu s kapustičkami. Zakápněte olejem, přidejte najemno podrcený česnek, osolte a opepřete. Pořádně zeleninu promíchejte a přidejte na plech k pstruhovi.
- Vložte do trouby vyhřáté na 180 °C (horkovzduch) a pečte 20 minut.