Celozrnné košíčky s bylinkovým salátem

Celozrnné košíčky s bylinkovým salátem

U nás na venkově je krásně znát, jak voní přicházející jaro. Když odchází zima, cítíte to. Ze země se začne linout kouzelná vůně. Jak stoupá vzhůru, probouzí přírodu…ptáci začnou od brzkého rána vyzpěvovat. Ta vůně je jako magické pohlazení. Uvnitř sebe cítíte chuť a nadšení. Den přichází čím dál dříve a odchází později a vy tak máte čas vychutnat si déle krásu probouzející se přírody. Víte, že už brzy začne všechno kvést,  začneme sklízet čerstvou zeleninu a užijeme si teplo slunečních paprsků. Miluji jaro…jak jste jistě pochopili ?

 

Jaro volá po svěžích receptech, které nás zároveň vyživí a dodají energii. Z hlediska čínské medicíny začíná období, kdy intuitivně saháme po „lehčích a chladivějších“ potravinách, než tomu bylo v zimě. Kořeněné směsi měníme za svěží bylinky a husté polévky za saláty (i když husté polévky nejsou v tomto období od věci).

Téma očistné kůry pro mě není moc žhavé. Člověk, který zdravě jí a dbá o sebe celý rok, nepocítí asi žádný zázrak. Myslím, že jde jen o to, jak dobře dokážeme své tělo poslouchat a ono nám samo řekne, jak chce načerpat energii. Jestli se pustíme do týdne plného zdravých smoothie – jedině dobře, pokud na ně máme chuť a cítíme, že nám prospívá. Minimálně ze sebe máme dobrý pocit a motivuje nás to v další snaze dodržovat zdravý životní styl.

Pro ty, kteří se rozhodli na jaře svůj jídelníček odlehčit i pro ty, kteří jen shání tipy na svěží recepty ke svačině či večeři, mám tento snadný, lehký recept. Jestliže dodržujete bezlepkovou dietu, nahraďte ovesné vločky například pohankovými. Ale v tomto případě opatrně s vodou, každé vločky mají trochu jinou absorbční schopnost.

V receptu používám lněné semínko. Obsahuje množství omega-3 MK, což prospívá nejen hladině cholesterolu v krvi a cévám, ale i naší paměti. Ve lněném semínku najdeme dále proteiny, vlákninu a další látky, které prospívají našemu zdraví. Na různých webech o zdravé výživě najdete množství informací. Proto, abychom jeho prospěšné látky využili, je potřeba semínko mechanicky narušit. Naše zaludeční šťávy nejsou tak silné, aby ho „roztrávily“ a tak jej v neporušeném stavu pošle žaludek dál. Proto používám mleté lněné semínko. Tak z něj dostaneme maximum, narozdíl od celistvých semínek, u nichž je menší pravděpodobnost, že je všechny rozkoušeme. Pokud by vás zajímalo, který konkrétní produkt jsem do receptu použila, tak je to lněné semínko od Semixu, které navíc obsahuje i kešu ořechy a dýňové semínko. Směs ráda přidávám do müsli s jogurtem a obilných kaší.

Do bylinkového salátku jsem nakrájela bylinky bazalku, oregano a tymián. Mám tyto druhy ráda, protože jsou výrazné, ale ne moc a k sobě se  hodí. Dál tam najdete špenát – použijte mladý špenát a při krájení používejte nejlépe keramický nůž. A pak polníček. Zvolila jsem ho nejen z estetických, ale i z chuťových důvodů. Můžete zkusit ale i jiný salátek. K ozdobení můžeze použít i květiny a klíčky. Zkrátka to, co máte rádi. O zdraví prospěšných látkách v avokádu už snad ani nemusím hovořit. Je to takový přírodní unikát, který by si měl do kuchyně ve správné míře vpustit každý. Já si ho kupuji pravidelně a je jen malá pravděpodobnost, že jsem týden v kuse bez tohoto cenného ovoce. Jelikož je nutrální, používám ho v kombinacích s různými surovinami.

Doba přípravy: 15 minut
Doba pečení: 15 minut

Množství: cca 3 košíčky o průměru 7 cm

Suroviny:

Košíčky:

 • 100 g jemných ovesných vloček
 • 15 g mletého lněného semínka
 • 100 ml horké vody
 • ½ lžičky pokrájeného rozmarýnu
 • Špetka soli
 • 7-10 g celozrnné hladké mouky (špadlová)

Salát:

 • Větvička bazalky
 • Snítka oregana
 • Snítka tymiánu
 • Hrst baby špenátu
 • 2 hrstky polníčku
 • Cherry rajčátka
 • ½ lžíce olivového oleje
 • Špetka soli
 • Čerstvě mletý pepř
 • Avokádo

Postup:

 1. Vločky nasypte do mísy, smíchejte se mletým lněným semínkem, rozmarýnem a solí. Zalijte vodou a promíchejte. Nechte pár minut odležet. Zahustěte moukou.
 2. Košíčky vyložte těstem, vložte do trouby předehřáté na 180 °C. Pečte 15 minut. Košíčky nechte zchladnout.
 3. Bylinky pokrájejte najemno, špenát překrájejte na proužky. V míse promíchejte s polníčkem, rozpůlenými rajčátky, špetkou soli a pepřem.
 4. Na košíky položte hrst salátku a proužky avokáda.

 

Tip: Kdo má rád, může košíčky doplnit dobrým sýrem

 

Doufám, že jsem vás receptem inspirovala pro další experimenty v kuchyni a těším se na Vaše postřehy a třeba i komentáre k tomu, jak jaro cítíte Vy ?Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *