Marokánky

Marokánky

Ačkoli mám moc ráda čokoládu, nikdy, ani jako malou, mě nelákaly ty klasické marokánky v obchodech – ta sladká tvrdá placka podlitá „čokoládou“. Po ovoci ani známka a celou chuť zastřel cukr. Takové ale nejsou marokánky, které jsem chutnala před dvěma lety u ségry.

Bylo právě před Vánoci. Přijela jsem k ségře na víkend, abychom si společně užily adventní čas a upekly pár druhů cukroví. Ségra v jídle ráda experimentuje. Stejně jako já se vymanila ze zvyků naší rodiny, která holduje klasické české kuchyni plné hutných a těžkých jídel. Zdravá potravina je pro ně něco jako sprosté slovo. Ségra je naštěstí na stejné vlně jako já. Otevřela dveře dokořán zdravé stravě, a tak díky ní nejsem v rodině jako jediný“exot“.

Zapálily jsme si „franiška“, na plotně se zahříval svařák a pod rukama nám vznikaly samé dobroty. Mezi nimi i marokánky. Tak skvělý nápad měla Lucka. Nikdy by mě samotnou nenapadlo se do této dobroty pusit. Totiž ani by mě nenapadlo, že to taková dobrota bude.

Takže pokud si můžu dovolit vám trochu poradit, zkuste dát marokánkám novou šanci. Nejsou to jen ty tvrdé placky, které známe z cukráren. Může to být vážně lahůdka ?

Doba přípravy: 15 minut
Doba pečení: 15 minut +

Množství: 2 plechy

Suroviny:

 • 200 g sušeného ovoce – švestky, meruňky, brusinky, rozinky, fíky
 • 40 g strouhaného kokosu
 • 160 g ořechů – pekanové, vlašské, mandle, lískové
 • 250 ml mléka
 • 25 g másla
 • 30 g hladké mouky
 • 60 g moučkového cukru (nemusí být tolik)
 • Čokoláda na podlití

Postup:

 1. Ovoce a ořechy pokrájejte nadrobno a společně promíchejte s kokosem.
 2. Do rendlíku nalijte mléko, přidejte máslo, hladkou mouku a moučkový cukr. Přiveďte k varu a za občasného míchání vařte 2-3 minuty. Nechte zchladnout.
 3. Do těsta vmíchejte nasekané ovoce, ořechy a kokos.
 4. Na plech vyložený pečícím papírem tvořte pomocí lžiček rovnoměrně silné hromádky. Vložte do trouby předehřáté max. na 170 ⁰ a pečte tak dlouho, dokud nezačnou marokánky zlátnout. Spíše se snažte marokánky pozvolna sušit. Rozinky mají tendenci hořknout. Vyndejte je z trouby tehdy, když začnou být uprostřed pevné, pružné, ale ne moc měkké.
 5. Po zchladnutí zespoda potřete rozpuštěnou čokoládou.

Marokánky uchovávejte nejlépe v neprodyšné krabičče v chladu. Vydrží vám 2-3 týdny.6 komentáře k “Marokánky”

 • Dnes jsem je pekla a………doslova jsme to sežrali na počkáni ? Priste dvojitá, trojitá dávka – je to lahoda. Dělala jsem v bezlepkové variantě – místo hladké mouky jsem použila rýžovou, a místo cukru dala med – a BOMBA!!! Děkuji za další úžasný recept? Pristi týden zase napeču, ale ve větším množství ?

  • Haha 😀 jak Vám rozumím..u nás se to stalo poprvé také 😀 Takže při dalším pečení už jsme dávku znásobili. Jsem ráda, že se Vám recept líbí a děkuji za Váš tip. Ráda tuto vylepšenou verzi vyzkouším!

 • Úžasné marokánky! Nejdřív se mi to moc nezdálo a tak jsem se do nich hned nepustila. Dala jsem je do krabice, kde se pár dní uležely. Pak jsem jednu snědla a pak druhou, třetí… Blahopřeju! Bude to jeden z mých nejoblíbenějších zimních receptů.

 • Milá Martino,
  jsou luxusní, ještě jsem je ani nepolia čokoládou a už jsem jich několik snědla. Dala jsem rýžovou mouku a javorový sirup., pistácie a kešu. Určitě si je upeču i během roku. Moc děkuji za recept.
  Přeji krásné a pohodové vánoční svátky a hodně zdraví a štěstí do nového roku. Lenka.

  • Děkuji, Lenko, jsem moc ráda, že Vám chutnají. To je na nich to skvělé – můžete si je namixovat, jak máte chuť. Také je někdy nepolévám čokoládou. Čokoládu sice miluju, ale raději si jí dopřeju zvlášť a mix těhle sušených dobrot také zvlášť.
   Děkuji, i já Vám! Hlavně hodně zdraví! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *