Teplý rýžový salát se zeleninou a kuřetem

Teplý rýžový salát se zeleninou a kuřetem

Když jsem ještě před mateřskou chodila do práce, nosila jsem si vždycky k obědu krabičky. A jelikož ai uvědomuji, že ne vždycky je večer nálada na dlouhé vymýšlení jídla a postávání u plotny, většinou jsem se snažila připravit nějakou výživnou a dobrou rychlovku – max. do půl hodiny. Model jídla do krabičky byl u mě následující: uvařit nějaký základ, resp. jakousi sacharidovou složku – brambory, obiloviny, těstoviny, rýži, luštěniny, quinou… Pak připravit zeleninu – nejlépe narychlo na pánvi s nějakým dobrým dochucením. A nezapomněla jsem ani na bílkoviny – ať už maso, sýr, vejce… anebo jsem v případě luštěnin a quinoy měla vystaráno.

Tenhle recept je nástřelem podoby, kterou obecně moje krabičky mívaly. Sacharidy – rýže, zelenina – fazolky, paprika, cuketa. Bílkoviny – kuřecí maso. A v tomto případě ještě trochu křupavé cizrny na vylepšení. Jídlo se samozřejmě to nejobejde bez bylinek a koření. Tuky v jídle zastoupené taky – na oleji je připravené maso i zelenina. Teď už sice neřeším, co si uvařím do práce, ale vařím si samozřejmě doma a za nějaké takové rychlovky jsem ráda. Pro sebe si vařím vcelku jednoduchá jídla, která nezaberou moc času a záležet si dávám spíš u večeře, kterou sdílíme s Honzou, když dorazí z práce. Mimochodem, když o něm mluvím, bych ráda upozornila na ty papričky, které vidíte na fotce – jeho úroda 🙂 Kdybych měla sázet já, nic moc bychom nesklidili.

Co se týče krabiček, napadá mě spousta možností, které se dají připravit do půl hodiny. Není pravda, že stravovat se zdravě v práci obnáší vynaložení spousty času a energie. Zeleninu, kterou spaříte nebo upravíte rychle na pánvi, máte určitě vždycky doma. Rýži, těstoviny, brambory, červenou čočku, obiloviny apod. máte určitě také ve spíži a jejich příprava je velice snadná. Bílkoviny neznamenají nutně jen maso. Krom zdrojů jako jsou vejce a mléčné výrobky se hodně bílkovin nachází i v rostlinných zdrojích. Například takové klíčky jsou super zdrojem aminokyselin a enzymů – jen si je dejte bokem a neohřívejte je, abyste obsažené cenné látky nezničily.

Princip přípravy už je jednoduchý – než se uvaří ta „sacharidová“ část, stačíte si opracovat zeleninu a případně i maso. Pak to jen dobře dochutit, promíchat a krabička je hotová 🙂

Doba přípravy: 30 minut + vaření rýže

Množství: 2 porce

Suroviny:

  • 160 g celozrnné dlouhozrnné rýže
  • 200 g zelených fazolek
  • 150 g kuřecích prsou
  • Olivový olej
  • Sůl
  • Čerstvě mletý pepř
  • 150 g vařené cizrny
  • ½ lžičky mleté papriky
  • 120 g papriky
  • 120 g cukety
  • 2 stroužky česneku
  • ¼ lžičky drceného kmínu
  • 1 lžíce ume octa
  • ½ lžičky mletého rozmarýnu

 

Postup:

  1. Rýži uvařte doměkka.
  2. Zelené fazolky vložte do vroucí osolené vody a vařte, aby byly na skus. Sceďte a prolijte studenou vodou. Nechte okapat.
  3. Kuřecí prsa nakrájejte na drobné, asi dvoucentimentrové kostičky. Promíchejte s trochou oleje, solí a pepřem a orestujte na pánvi.
  4. Cizrnu zakápněte olejem – budou stačit asi 3 lžičky. Posypejte mletou paprikou, špetkou soli a promíchejte. Rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem a vložte do trouby vyhřáté na 200 °C (horkovzduch). Pečte 20 minut dokřupava.
  5. Na pánvi rozehřejte 2 lžíce oleje. Papriku a cuketu nakrájejte na malinké kostičky a opékejte na pánvi. Když začne cuketa zlátnout, přidejte najemno podrcený česnek a nechte rozvonět. Stáhněte z plotny.
  6. Fazolky nakrájejte na menší kousky a přidejte do pánve. Přidejte také rýži, kuřecí maso, opečenou cizrnu, drcený kmín, ume ocet a rozmarýn. Promíchejte a podávejte.



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *