Tvarohový závin s jablky

Tvarohový závin s jablky

Kdo mě zná osobně, ví, že podle kuchařek a časáků moc často nevařím a nepeču. Kdo u mě byl doma, ví, že jich mám ale haldu a hrozně ráda se jimi probírám 😀 A kdo mě sleduje na Instáči, zjistil, že sem tam se k nějakému tomu receptu dostanu a že můj nejoblíbenější je recept na mrkvové noky podle kuchařky Jíme zdravě po celý rok.

Jíme zdravě vydalo novou jarní kuchařku spolu se speciální velikonoční kuchařkou, kterou ale k ruce, resp. k vaření vytáhnete s chutí i jindy během roku. Závin, který jsem podle kuchařky zkoušela, je toho důkazem. Můj osobní kritik Honza mi to dosvědčil, když jsem mu závin naservírovala. Měla jsem trochu výčitky, že mi v troubě praskl a nevěděla jsem, jestli se mi podaří udělat líbivá fotka. „Tak ho upeč ještě jednou, mě by to nevadilo,“ podsunul mi nenápadně, mlsoun jeden 🙂

Tvarohové, vláčné dezerty – to je jeho! Zdravé dezerty – to je zase moje parketa. Znovu už jsem závin nepekla, ale určitě se k němu zase brzy dostanu. Je jednoduchý, dobrý…zkrátka asi tak, jako většina receptů z kuchařek Jíme zdravě. Proto je mám ráda.

U velikonoční kuchařky se mi moc líbí fotky – konečně zase ten rukopis přirozenosti, se kterým Jíme zdravě kdysi začali. I proto jim vyznávám sympatie 🙂 Vizuální stránka je ta první, která vás přitáhne ke čtení. Takže věřím, že si kuchařku oblíbíte, jen co do ní nahlédnete.

Kuchařka Jak jíme zdravě na jaře je opět jako ty předchozí plná skvělé – zdravé, jednoduché – inspirace. Obzvlášť kapitola o vejcích mě zaujala. Vajíčka já miluju, ale o úpravách, které se zde uvádějí, jsem vůbec nevěděla. Pajeon – víte o čem je řeč? Tradiční korejská palačinka je to! A krom toho najdete přehledně postupy k základním úpravám, jako je vejce naměkko nebo nahniličko, najdete tam tipy na omelety a další vaječné dobroty!

V kuchařce najdete recepty ze sezónních surovin rozdělených do několika sekcí, které doprovází poučky jak o surovinách, tak o „ideálním“ stravování v toto roční období.

A protože Jíme zdravě je kolektiv bezva lidí, věnovali mi do soutěže dvě dvojičky těchto kuchařek, o které můžete na Instagramu soutěžit!

K samotnému receptu na závin bych ještě chtěla dodat – opět jsem se pustila trochu do vlastní úpravy, resp. jsem chtěla na zkoušku vytvořit jen poloviční dávku. Jak se ukázalo, poloviční dávka těsta na náplň uvedenou v kuchařce byla na jeden závin tak akorát 🙂 A klidně bych ještě přidala jablíčka, protože těch není v závinu nikdy dost!

Popisuji tedy recept v kostce tak, jak je uveden v kuchařce, ale jestli se toho budete držet, nebo půjdete cestou poloviční dávky těsta, je na vás.

Doba přípravy: 15 minut
Doba pečení: 40 minut

Množství: 1 závin

Těsto:

  • 250 g změklého másla
  • 250 g odtučněného tvarohu
  • 150 g hladké mouky
  • 150 g celozrnné hladké mouky

Náplň:

  • 250 g odtučněného tvarohu (dala jsem polotuč)
  • 3 lžíce třtinového cukru (nahradila jsem 2 lžícemi xylitolu)
  • 2 větší jablka (použila jsem 3 a dala bych i víc 🙂 )
  • 2 lžičky mleté skořice

 

  • vejce na potření

 

Postup:

  1. Z uvedených surovin zpracujte těsto. Zabalte do fólie a nechte v lednici odpočívat. Uvedeno je 15 minut, nechala jsem necelou hodinu.
  2. Mezitím si připravte náplň – tvaroh oslaďte. Jablka nastrouhejte nahrubo a vymačkejte z nich šťávu, promíchejte se skořicí.
  3. Těsto vyválejte na obdélník silný asi 3 mm. (Mě těsto vyšlo na plát asi 27×35 cm)
  4. Doprostřed těsta navrstvěte jablka a na ně rozetřete tvaroh. (ehm, omylem jsem zaměnila postup a dala nejdřív tvaroh, pak jablka).
  5. Těsto zaviňte z obou stran a boky zasuňte pod závin.
  6. Potřete rozšlehaným vejcem (ještě jsem párkát propíchla vidličkou). Pečte při 175 °C asi 40 minut. Nechte vychladnout a až pak se do něj pusťte.



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *