Vánoce ≠ stres, trávicí potíže a kila navíc. Užijte si KRÁSNÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK!
Vánoce – svátky pohody, radosti, dobrého jídla a pití…takové by měly být.
Pro řadu lidí však pravý význam ztrácejí. Částečně za to může dnešní uspěchaná doba, ale z velké části si to lidé dělají sami. Každý máme nějaké starosti a povinnosti, a proto právě Vánoce by mohly být svátky, které využijeme k tomu, abychom starosti hodili za hlavu a užívali si chvíle klidu a štěstí se svými blízkými.
Abychom do Nového roku vstoupili v plné síle a spokojenosti, je třeba hledět na své zdraví a také myslet na své bříško a fyzickou kondici.
Ještě než začnou Vánoce, přichází pro mnohé období shonu – předvánoční úklid, předvánoční nákupy, předvánoční pečení …a nevím, co všechno. Ale uvědomme si, že jde o činnosti, které provádíme pravidelně bez ohledu na to, že jsou Vánoce. Proč se tedy stresujeme? Není snad hezké udělat si chvíli, kdy během běžného úklidu přidáme domovu trochu sváteční atmosféry a uděláme si nějakou tu vánoční výzdobu? Není to přece povinnost, ale jde o to se příjemně naladit a těšit se na pár dnů volna. Nejde o to strhat se a veškeré volné dny lapat po dechu a ležet na kanapi.
To samé je s nákupy. Není snad příjemné koupit dáreček a myslet na zářící oči osoby, která ho bude rozbalovat? A co se týče nákupů jídla: není třeba nakupovat hromady jídla. 1) obchody nejsou zavřené déle než 3 dny, pravděpodobně hlady nezemřete. 2) Není lepší vyměnit hromady jídla za menší množství delikates, které byste si třeba během roku nedopřáli? Tak si Vánoce užijete opravdu požitkářsky a nebude přeplnění nesmyslným množstvím jídla.
A teď to nejdůležitější – návod, se kterým byste mohli vyváznout ve zdraví a nepřivodit si trávicí potíže:
1) Cukroví pečete proto, abyste jej také ochutnali. Myslete však na to, kdy si na něm smlsnete a vyhnete se vyšší pravděpodobnosti, že se po něm zmenší oblečení. Pár kousků cukroví vám nejméně uškodí během dopoledne. Snídani volte jako obvykle, možná jen o trochu menší, avšak stejně vyváženou. Dejte na to, aby jídlo nemělo přemíru sacharidů, ale aby v jídle byly zastoupeny bílkoviny a vláknina – právě tyto složky snižují vysoký glykemický index v cukroví a tudíž nebudete mít vysoce rozkolísanou hladinu cukru v krvi. To by způsobovalo zbytečné návaly pocitu hladu a honila by vás mlsná.
2) Chutě na sladké také můžete zahnat sušeným ovocem a ořechy. Ale i tady pozor. Pořád jde o ovoce, ve kterém je hodně jednoduchých cukrů, které poskytují „rychlou energii“. Po takových dobrůtkách by se hodila nějaká ta fyzická aktivita a sledování pohádek vyměnit za procházku na čerstvém vzduchu.
3) Smažený kapr a stejně tak bramborový salát jsou tradiční pokrmy, bez kterých se řada domácností na Štědrý večer neobejde. Sníte-li takovou energeticky vydatnou nálož jednou za čas, tak se nic neděje. Přesto kapr nemusí být jen smažený a bramborový salát nemusí být jen s majonézou. Se svou zkušeností z domova, kdy tátovi nestačil jeden kapr a koupil rovnou dva, jsem se naučila kapříka péct v troubě a ujít tak smaženému jídlu. Bramborový salát jsem spojila bílým jogurtem. Pokud by někdo postrádal chuť majonézy a přesto by chtěl být šetrný ke svému zdraví, může majonézu alespoň „zředit“ jogurtem. Variant bramborového salátu je mnoho. Nemusí jít vždy jen o ten s vařenou kořenovou zeleninou, vejcem, majonézou atd. Povolte fantazii a udělejte si salátek podle sebe nebo se nechte inspirovat.
4) Nový rok je symbolizován novými předsevzetími. Často to bývá hubnutí. Abychom nezačínali jako nepopsaný list papíru, měli bychom se předpřipravit už na Vánoce a začít se pomalu hýbat. Sezení na návštěvách a u pohádek vyměňte alespoň za procházky, když už nezvolíte nějaké to svižnější cvičení nebo strečing.
5) Lenošení doma je sice fajn pro chvíli odpočinku, ale není vhodným návodem, jak strávit vánoční svátky. Právě v posedávání doma je kámen úrazu, který způsobuje trávicí potíže. Na podnose se na vás cukrovíčko pěkně usmívá. Vedle stojí miska s dalšími laskominami a to by v tom byl čert, abyste se jejich svodům ubránili. Jak jsem již zmiňovala, při konzumaci těchto dobrot je třeba dbát na denní dobu a také „pravidelnost“. Chci tím říct, abyste neuzobávali v jednom kuse a nechali žaludek trochu odpočinout od záplavy jídla. Vždy během jídla vynechávejte minimálně dvě, nejlépe tři hodiny. A ten čas nejlépe vynaložte alespoň na nějakou aktivitu. Pokud jste jako já student a připravujete se na zkoušky, o to víc myslete na to, co jíte. Od rána do večera netvrdněte u stolu s haldou učebnic a nedopujte se energetickými nápoji. Jezte střídmě a dlouhé sezení proložte protahovacími cviky.
Já se snažím si naložit kapra i salátu jen trošku…ale pak ještě ochutnáme cukroví a to už někdy žaludek nezvládá…naštěstí mám vždy po ruce mátový čaj a Pangrol – to jsou pomocníci, kteří mi s trávením vždy pomohou.