Zdravé valentýnské menu
Každý rok se to řeší: Slavit nebo neslavit Valentýna? Na jedné straně stojí ti, kteří si oslavu dne zamilovaných nenechají ujít, na druhé straně ti, co se rozhodli další zavlečený svátek ignorovat a jsou přesvědčeni, že dávají denně tolik lásky, že strčí Valentýn do kapsy. Ale pak jsou i ti mezi, kteří nepokládají Valentýn za nezbytnost, ale zároveň nepohrnou nějakou milou drobností.
Do jaké skupiny patříte vy? Já jsem asi to mezi. Neodmítám Valentýna – ten svátek tu je a je každého volba, jestli ho bude slavit, stejně jako je na každém, jestli bude dávat přednost silvestrovským oslavám nebo oslaví příchod čínského nového roku. Na druhou stranu si stojím za tím, že není možné, aby jeden den vykompenzoval zbytek roku. Radosti bychom si navzájem měli chtít dělat častěji, než v den, který určí kalendář. Proto neberte tohle menu jako něco, co si dopřejete jen jednou v roce – na Valentýna, ale recept na to, jak strávit čas příjemně u jednoho stolu a dobrého jídla.
Když mluvíme o lásce, ráda bych v souvislosti s tím představila svou novou spolupráci s Fresh bedýnkami. Miluji zdravé jídlo, miluji farmářské a bio produkty. To jste mohli číst v mém nedávném článku. A proto vznikla tato spolupráce. Hledala jsem už na podzim službu, která by mi doručila produkty od lokálních dodavatelů. Jako první jsem narazila na Svět bedýnek. Zkusila jsem pár objednávek a po opakovaných problémech, kdy nedodali všechno zboží a přitom mi účtovali peníze za celou objednávku a i po špatných zkušenostech mojí kolegyně, která dávala službě opakovaně šanci, a přišlo zklamání, jsem ztratila chuť službu znovu využít. Každá zkušenost je dobrá, díky ní jsem narazila na Freshbedýnky a mohu vám teď představit svého nového vařícího partnera.
Jak jsem psala v článku Proč jim bio, věřím, že bio a farmářské produkty eliminují příjem a následný dopad škodlivých látek na naše tělo, které se bohužel v jídle běžně nacházejí. Půda je nasáklá nebezpečnými chemikáliemi, které pronikají do spodních vod. To je bohužel pravda, která podle někoho může vyvracet tvrzení o zdraví prospěšných bio potravinách. Jsou prostě lidé, kteří radši, než aby připustili, že se dá s napáchanými škodami něco udělat a není nutné jít jim naproti a přilívat olej do ohně, se budou ohánět polopravdami a dál půjdou s proudem. Já jsem ale člověk pozitivní a věřím, že ekologické zemědělství poskytuje produkty s minimálním obsahem těchto látek, protože je do rostlin ani do zvířat aktivně uměle nedodává. Naopak se snaží s přírodou zacházet šetrně a tak navrátit její balanc. Vím, že 100% nákup bio a ekologických produktů, nejsem schopná zajistit. To přiznávám. Někdy si koupím normální brokolici, protože cena biobrokolice je opravdu vysoká, a tak koupím v bio kvalitě třeba některé další druhy a brokolice bude prostě jenom brokolice. Ale aspoň něco. I to je krok k nižší zátěži pro organismus a spokojenější tělo.
Moc mě těší, že v rámci spolupráce s Fresh bedýnkami můžu podporovat značku, která lidem, jako mě usnadňuje výběr kvalitních farmářských a biopotravin a doručí nákup až domů. Jíst s rozumem se určitě vyplatí. Navíc, jak jsem ve zmiňovaném článku psala, když jíte kvalitní potraviny plné živin, sníte ve skutečnosti menší množství a tím vyrovnáte náklady za vyšší množství nekvalitního jídla.
A teď se pustíme do jídla! Proč jsem vybrala do menu tato jídla? Jednak jsem se snažila zohlednit sezónnost, pak jsem se snažila vybrat potraviny lehké, aby večer neskončil večeří a za další jsem to brala podle toho, co by chutnalo mě. Jsou to navíc jídla, která se dají svým způsobem připravit na jeden velký talíř, a vy si budete ve dvou nabírat tolik jídla, na kolik se budete cítit. Společný večer – společný talíř.
Předkrm:
Carpaccio z červené řepy s kozím sýrem
Suroviny:
- Červená řepa
- Čerstvý kozí sýr
- Olivový olej
- Sůl
- Čerstvě mletý pepř
- Klíčky (červené ředkve)
Postup:
- Červenou řepu uvařte v celku ve vodě anebo ji pečte zabalenou v alobalu. Nechte zchladnout a oloupejte.
- Nakrájejte řepu na slabé plátky a vyskládejte na talíř. Posypejte nadrobeným sýrem, osolte, opepřete a pokapejte olivovým olejem. Posypejte klíčky.
- Můžete posypat nasekanými vlašskými ořechy.
Hlavní chod:
Grilovaný mečoun s citronovou omáčkou, s pečenou mrkví
a růžičkovou kapustou
Suroviny:
- 2 steaky z mečouna
- Olivový olej
- Sůl
Citronová omáčka:
- 20 g másla
- 50 g smetany 30%
- 1 lžíce citronové šťávy
- Sůl
Pečená zelenina:
- Cca 400 g mrkve
- Cca 200 g růžičkové kapusty
- Olej
- Sůl
- Čerstvě mletý pepř
- Římský kmín
- Hrst lískových ořechů
Postup:
- Začneme odzadu… Mrkev oloupejte a podélně překrojte napůl. Silnější mrkev překrojte podélně na čtvrtky. V míse promíchejte se lžící oleje, trochou soli a čerstvě mletého pepře. Rozložte na plech vyložený pečicím papírem a dejte péct na 180 °C (horkovzduch).
- Kapustu dejte do misky. Větší přepulte. Přidejte asi lžíci olivového oleje, 1/2 lžičky mletého římského kmínu, špetku soli. Ořechy rozdrťte na větší kusy. Bude stačit, když na ně zatlačíte čepelí nože. Přidejte do misky a promíchejte.
- Kapustu přidejte po 15 minutách pečení na plech k mrkvi. Pečte společně dalších 10 minut.
- V plecháčku nebo v menším kastrůlku přiveďte k varu smetanu s máslem a citronovou šťávou. Přidejte špetku soli a pozvolna vařte, dokud se omáčka nezredukuje a nezhoustne.
- Mečouna potřete olejem a z obou stran osolte. Vložte pod gril a krátce opékejte – podle síly steaku. Že je steak připravený na talíř, poznáte podle stisku uprostřed masa. Pokud je maso lehce pružné, ne měkké, je čas ho z grilu sundat.
Dezert:
Sněhové piškoty s ořechy
a malinovým tvarohem
Suroviny:
Piškoty:
- 1 bílek
- 30 g umletých vlašských ořechů
- 5 g kakaa
Krém:
- 200 g farmářského tvarohu
- 1 lžíce maliny sušených mrazem
- Případně trochu smetany na rozředění tvarohu a med nebo javorový sirup na doslazení
- Čokoláda na ozdobení
Postup:
- K bílku přidejte pár zrníček soli, aby se lépe vyšlehaly. Vyšlehejte sníh. Přisypejte ořechy a kakao a zlahka vmíchejte.
- Na plech vyložený pečicím papírem vytvořte pomocí lžíce kolečka – silná asi 1 cm (ne slabší), průměr asi 5 cm. Celkem vyjde množství na 4 piškoty. Vložte do vyhřáté trouby na 130 °C (horkovzduch) a pečte 20 minut. Nechte na plechu zchladnout. Pokud chcete dezert sladší, potřete ihned po vytažení javorovým sirupem nebo medem.
- Pokud je tvaroh hutný, nařeďte trochou smetany. Maliny rozmixujte na jemný prach a vmíchejte do tvarohu. Pokud chcete, krém oslaďte trochou medu.
- Krém naneste na piškot, posypejte trochou rozdrcených malin a ozdobte čokoládou.
Děkuji Fresh bedýnky za poskytnutí kvalitních surovin!