Kuře na kari s rýží

Kuře na kari s rýží

Tyhle směsi s asijským šmrncem můžu. A je paradox, že ač ode mě chutnají moc i Honzíkovi, do restaurace jsme si spolu na ně ani jednou nedošli a radši se většinou vydáme na steak 😀 Ačkoli…upřímně…za mě jedině dobře, protože steak doma dělám maximálně jednou za rok a také upřednostním tu pohodlnější variantu 🙂 A hlavně – krom toho jsou tyhle „směsi“ zrádné. Doma si do nich  nich dát víc zeleniny, než v kdejaké restauraci a vynecháte nezdravá dochucovadla. A krom toho všeho jsou na přípravu úplně jednoduché. To je už dost pádných důvodů, proč se do receptu pustit doma. Nevím, kdo kdy z české mainstreamové nabídky asijských restaurací usoudil, že jde o lehkou a zdravou kuchyni, přesto už jsem to kolem sebe slyšela tolikrát 🙂 Najdete pak restaurace vyššího levelu, kde je gastronomie na jiné úrovni, zakládají si na kvalitě, ale tam už se moc často nesetkáte právě s těmi „směsmi“, které máme tak v oblibě 🙂 Je fakt, že oproti talíři se řízkem nebo s koprovkou najdete v „číně“, jak někdo říká, mnohem víc zeleniny, ale když pak zjistíte, že v řadě takových jídel se jako dochucovadlo používá cukr (a nejen cukr) a zvážíte, kolik zeleniny v jídle opravdu je, není jeho výživnost zas taková sláva. Moje milované bun bo nam bo je tak trochu výjimkou, která nemá o zeleninu nouzi, ale opět – jak jsem zjistila, v zálivce je cukr. Sice té zálivky nesníte tolik, ale nepodtrhuje to myšlenku o zdravé kuchyni. „Ale vždyť jsou Japonci, Vietnamci…tak hubení,“ slyšela jsem jednou argument. Ano, a kolik toho za den sní a kolik toho fyzicky odpracují…“

Já se svým sedavým zaměstnáním volím raději variantu domácích obědů do krabičky, v nichž mám pod kontrolou složení jídla i chuť. Dám si záležet, aby jídlo bylo vyvážené, bylo v něm dost zeleniny a bylo připravené z kvalitních surovin. Stejně tímto způsobem se nad jídlem rozmýšlím, když vařím oběd nebo večeři společně pro mě a Honzíka. Můj muž má naopak hodně fyzicky náročnou práci, takže by mu řízek nic neudělal, ale i tak se snažím, aby dostal zdravé a výživné jídlo, které do něj alespoň v nějaké míře napumpuje bílkoviny, vlákninu, vitaminy, minerály a zdravé tuky. I když mu sem tam pro radost usmažím třeba holanďák 🙂 Pořád budu usilovat o to, abych mohla jemu i sobě poskytnout správné palivo založené na těch nejlepších a vhodně nakombinovaných ingrediencích. Díky tomu nám bude tělo sloužit, jak nejlépe dovede a zvládne si poradit i s takovou mimořádností, jako je právě jednou za čas usmažený řízek s kaší.

Tohle je odměna sama o sobě. Zdraví je na prvním místě. A ke zdraví přispívá taky dobrá nálada, žejo 🙂 A můj poklad ví, jak mi jí zvednout. Jenom ženská pochopí, jaké to je, když jí muž během všedního dne řekne: „Jsi úžasná, ale dneska nevař a odpočiň si, vezmu tě na večeři.“

Doba přípravy: 30 minut

Množství: 2 – 3 porce

Suroviny:

 • 1 hrnek rýže basmati natural
 • 2 prsíčka z farmářského kuřátka (celková váha do 500 g)
 • Rostlinný olej
 • Kari koření
 • 1 cibule
 • 2 větší mrkve
 • 1 pórek
 • 2 stroužky česneku
 • Sůl

a přidejte i další zeleninu – já většinou přikrájím ještě žlutou a červenou papriku nebo cuketu

Postup:

 1. Dejte vařit basmati rýži. Uvařte ji na „skus“, ne příliš doměkka.
 2. Kuřecí maso nakrájejte na menší kostky. V misce promíchejte se 2 lžícemi oleje, 1 vrchovatou lžičkou kari koření a trochou soli.
 3. Cibuli nakrájejte na slabé klínky. Mrkev a bílou část pórku nakrájejte na slabá kolečka, zelenou část můžete nakrájet na silnější pruhy.
 4. Na pánvi opečte maso ze všech stran dozlatova. Když je maso hotové, vyndejte ho na talíř a do pánve kápněte ještě trochu oleje. Opečte zeleninu. Pokud se vám bude trochu připékat, jen lehce podlijte vodou. Když se tekutina vypaří a zelenina trochu změkne, přidejte prolisovaný česnek a chvíli opékejte na mírném ohni. Přidejte plnou lžičku kari koření a trochu osolte.
 5. Do pánve vraťte maso a přidejte uvařenou rýži. Podlijte asi 2 lžícemi vody nebo zeleninového vývaru. Důkladně promíchejte.
 6. Na talíři můžete ozdobit jarní cibulkou a sezamovými semínky.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *