Pohanková palačinka s hummusem a pečenou mrkví
Palačinky miluju pro jejich univerzálnost. Nejen, že se dají připravit naslano nebo nasladlo. Těsto se dá různě ochutit a dají se na něj použít různé druhy mouky. Naplněné palačinky můžete různě zapékat, dají se i všelijak naservírovat – zatočené, přeložené, zabalené do balíčku… Palačinka je prostě super hračka pro nadšence do zdravého i nezdravého jídla. A možná pobaví nejen vás, kdo je budete připravovat.Strašně se bavím nedávnou vzpomínkou na sobotní oběd. Připravila jsem pohankové palačinky plněné špenátem a ricottou. Můj Honzík držíc napůl snědenou palačinku si nahlas pomlaskává: ,,To je dobrý takhle, s ricottou jsem je ještě neměl. Povedly se ti.“ – ,,Moc děkuju! No vidíš to, miláčku, a to jsou z pohankový mouky,“ vděčně děkuju a prozrazuju benefity našeho oběda. Kdybyste viděli ten jeho roztomilej, výmluvnej výraz, když ze sebe dodal s naprostou neutralitou v hlase, ale přitom dokonalou jednoznačností svých myšlenek: ,,Myslel jsem si, že v tom bude něco zdravýho… Hmm….! Hm hm…“
Smála jsem se ještě asi dvě minuty. Myslím, že mi tento oběd prodloužil život tak o rok, možná o dva, když znásobím zdravotní benefity s bouřlivým smíchem od srdce. Největší odměna za oběd, kterou si může kdokoliv přát – když za zdravé jídlo dostanete pochvalu a ještě se společně zasmějete.
Přestože mě moc potěšila jeho odvaha, kdy, i přes tušení „neznámých“ příměsí v palačinkách, se do jídla s chutí pustil a ještě mě za něj pochválil, nevnucovala jsem mu raději palačinky, které jsem chystala asi týden poté. Jakožto velká milovnice hummusu jsem si neodpustila tento počin vytvořit slanou palačinku s dokonale vyváženou chutí i poměrem makronutrientů, za které by mě snad výživáři pochválili. Ale nejsem si jistá, že bych se s pochvalami setkala tentokrát i doma. Už slovo hummus dokáže někoho jaksi odpudit od chuti na cizrnovou delikatesu. Dokonce tak moc, že ho ani neochutná, což je sice strašná škoda, ale nutit někomu jídlo a skrytě doufat, že neprokoukne lest, si nedovolím jentak k někomu 🙂
Jak moc velká škoda pro dotyčného je, že nad takovou dobrotou ohrne nos, lze jen těžko vyjádřit 🙂 Cizrna a pohanka se navzájem předhánějí v jemně oříškové chuti. Česnek v hummusu zase rozboří jemnou nasládlost danou pečenou mrkví a spolu s rukolou chuť jídla nádherně vyváží. Rukola s tofu palačinky hezky osvěží. Vedle chuti bych ráda vyzdvihla i praktičnost takového jídla. Krom toho, že jsem strávila chvíli odvazováním dobře zauzlovaných provázků na palačince, mi jinak v práci tento jednoručkový oběd náramně sedl.
Kdo by se mimochodem chtěl o pohance dočíst něco více, v minulosti jsem sepsala článek 10x ANO POHANCE, kde odpovídám jasně na otázku „proč otevřít pohance hrnec“.
Doba přípravy: 40 minut
Množství: 2 porce
Suroviny:
Palačinky:
- 1 vejce
- 200 ml mléka
- 100 g pohankové mouky
- Špetka soli
- Olej na smažení palačinek
- 6 mrkví
- 1 – 2 lžíce oleje
- Sůl
- Čerstvě mletý pepř
Hummus:
- 200 g vařené cizrny
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 lžíce tahini pasty
- 1 – 2 stroužky česneku
- 1 lžíce citronové šťávy
- ½ lžičky římského kmínu
- Voda (asi půl deci)
Navíc:
- Rukola
- Tofu – asi 200 g
Postup:
Suroviny na palačinky vymíchejte dohladka. Na větší pánvi usmažte 4 palačinky.
Mrkev nakrájejte hranolky – čtvrtkolečka o délce asi 5 – 7 cm. V míse promíchejte s olejem, špetkou soli a pepře. Rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem. Vložte do trouby vyhřáté na 200 °C. Pečte asi 15 minut doměkka.
Cizrnu vložte do mixéru, přidejte olivový olej, tahini pastu, podrcený česnek, citronovou šťávu, římský kmín a rozmixujte. Přilijte postupně tolik vody, aby vznikl hladký krém.
Palačinky potřete humusem, na jednu stranu rozprostřete rukolu, vyskládejte do řady pár hranolek mrkve, tofu nakrájené na proužky a stočte.